W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bądź „…Bliżej” trendów w polskiej muzyce – zapraszamy na Dziedziniec Kultury 2024

04.07.2024

Po raz siódmy zapraszamy na cykl wakacyjnych bezpłatnych spotkań z kulturą. Inspiracją dla tegorocznej odsłony „Dziedzińca Kultury” jest twórczość dziennikarza i prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024.. „…Bliżej” to hasło przewodnie tegorocznej edycji. W najbliższy piątek 5 lipca o godz. 20.00 rozpoczniemy koncertem L.U.C.-a i jego orkiestry Rebel Babel Ensemble. Nie może Was tam zabraknąć!

Dziedziniec Kultury 2024

Program tegorocznego cyklu to mozaika brzmień. Na scenie będzie można zobaczyć muzyczne osobowości, reprezentujące różne gatunki. Mam nadzieję, że w tegorocznym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Udostępnianie szerokorozumianej kultury i stwarzanie możliwości poznawania różnych jej odsłon jest inwestycją w poszerzanie naszej wrażliwości – wskazuje ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Tegoroczną edycję „Dziedzińca Kultury” rozpoczniemy 5 lipca koncertem L.U.C.-a i jego orkiestry Rebel Babel Ensemble, którzy wejdą z widzami w niecodzienny „dialog”. W kolejny piątkowy wieczór w hiphopowe rytmy wielkomiejskich ulic przeniesie nas O.S.T.R, a podczas następnego koncertu do świata poznańskich i szczecińskich taksówkarzy zabiorą nas Łona/Konieczny/Krupa. Z końcem lipca Polskę lat 90. ubiegłego wieku przypomni nam Anita Lipnicka.

W sierpniu pozostaniemy w klimacie wspomnień. Drugi miesiąc wakacji rozpocznie Artur Dutkiewicz Quartet z projektem poświęconym wybitnemu polskiemu saksofoniście Tomaszowi Szukalskiemu. 9 sierpnia Dominik Strycharski zaprezentuje projekt „Korzyński Ultimate”, nawiązujący do twórczości uznanego kompozytora, aranżera i pianisty – Andrzeja Korzyńskiego. Nie zabraknie również muzycznego reportażu z podróży, w którą podczas kolejnego koncertu zabierze nas Rasm Almashan - wokalistka pochodzenia polsko-jemeńskiego. Jeszcze dalej - na nieznaną planetę Versus - wybierzemy się 23 sierpnia z Kubą Więckiem i jego najnowszym projektem Hoshii.

Zainspirowani twórczością Melchiora Wańkowicza i jego podróżami po Warmii i Mazurach, które opisał w jednym ze swoich największych dzieł pt. „Na tropach Smętka”, 29 sierpnia (wyjątkowo w czwartek) zapraszamy na specjalny koncert przybliżający bogactwo tradycji i wierzeń ludowych południowo-wschodniej Polski. Na muzyczne wędrówki zabiorą nas twórcy projektu „Polskie Znaki”: Radek Łukaszewicz, Janusz Zdunek i Jarek Ważny. Efektem ich spotkań z ludowymi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia jest album „Rzeczy ostatnie”, który we współczesnych kompozycjach przywołuje nagrane w terenie rozmowy, melodie ludowe, teksty i pieśni regionu.

Dziedziniec Kultury zakończymy 30 sierpnia muzyczną wyprawą w odległe rejony Ameryki Łacińskiej. Marcin Masecki, jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce, zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Boleros y mas”.

Harmonogram Koncertów

  • 05.07.2024 - L.U.C.&Rebel Babel
  • 12.07.2024 - O.S.T.R.
  • 19.07.2024 - Łona/Konieczny/Krupa
  • 26.07.2024 - Anita Lipnicka
  • 02.08.2024 - Artur Dutkiewicz Quartet
  • 09.08.2024 - Dominik Strycharski Septet
  • 16.08.2024 - Rasm Almashan
  • 23.08.2024 - Kuba Więcek
  • 29.08.2024 - Polskie Znaki
  • 30.08.2024 - Masecki Trio

Osoby, które nie mogą być z nami na dziedzińcowej scenie, zachęcamy do słuchania retransmisji koncertów w radiowej Trójce.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}