W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chór Polskiego Radia częścią Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – powstała nowa instytucja artystyczna

11.10.2023

„Podpisanie aneksu do umowy o współprowadzeniu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wieńczy proces ratowania podstaw funkcjonowania bardzo ważnej instytucji kultury – Chóru Polskiego Radia. Dzięki temu możemy mu zapewnić dobrą, stabilną przyszłość dla dobra polskiej kultury, Krakowa i całej Małopolski” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania aneksu do umowy o współprowadzeniu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, która odbyła się dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Chór Polskiego Radia częścią Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – powstała nowa instytucja artystyczna fot. Danuta Matloch

Zgodnie z zapisami aneksu do umowy, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach uzyskuje status instytucji artystycznej i rozszerza zakres działalności programowej, a do jego struktury zostaje włączony Chór Polskiego Radia. Funkcję dyrektora Centrum nadal będzie pełnił Adam Balas.

Lusławice od pewnego czasu prężnie się rozwijają – m.in. niedawno zakupiły zespół dworsko-parkowy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo małopolskie wypełniają swój obowiązek wobec spuścizny Maestro Krzysztofa Pendereckiego i włączają potrzebujący wsparcia Chór Polskiego Radia w struktury Centrum. Chór jest wspaniałą instytucją, która dopełni i poszerzy możliwości oraz zasób kulturowy, jakim dysponuje Centrum w Lusławicach – podkreślił prof. Piotr Gliński, wyjaśniając zapisy umowy, dzięki którym Chór otrzyma instytucjonalne wsparcie ze strony MKiDN i województwa małopolskiego.

Szef resortu kultury podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do włączenia Chóru Polskiego Radia do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Dziękuję wszystkim partnerom, Marszałkowi Województwa Małopolskiego, Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pandereckiego, Miastu Kraków i Polskiemu Radiu. Jestem wdzięczny także dyrektor Radiowej Dwójki, Małgorzacie Małaszko, która od kilku lat walczyła o podjęcie tej decyzji, a także moim współpracownikom – m.in. dyrektorowi generalnemu MKiDN, Jarosławowi Czubie, który rozwiązywał wszelkie sprawy formalne i prawne w tym procesie – zakończył minister kultury.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach powstało 22 września 2005 r. na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wrześniu 2009 r. jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie oraz Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki. Działalność Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oficjalnie zainaugurowano 21 maja 2013 r.

Ideą Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań młodych muzyków i profesorów – wybitnych specjalistów sztuki wykonawczej, kompozycji i szeroko pojętej humanistyki.

Ważnym elementem działalności Centrum jest również zachowanie unikatowej substancji założenia architektoniczno-przyrodniczego w stanie odpowiadającym czasom, kiedy w Lusławicach żył i tworzył śp. Krzysztof Penderecki i zapewnienie dalszej opieki nad dziedzictwem wybitnego kompozytora i wielkiego Polaka w uznaniu Jego zasług dla polskiej i światowej kultury.

Chór Polskiego Radia

Chór Polskiego Radia został założony w 1948 r. W 2012 r., po 64 latach istnienia zespołu, ówczesny zarząd Polskiego Radia S.A. podjął decyzję o likwidacji Chóru Polskiego Radia. Pomimo tego, że opiekę nad zespołem przejęły Fundacja Sonoris i Fundacja Chór Polskiego Radia Kraków, z trudem udawało się pozyskiwać środki na bieżącą pracę chóru. Był to dla zespołu ciężki okres niestabilności i obawy o przyszłość. Włączenie Chóru Polskiego Radia w struktury Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zapewni zespołowi stabilizację w ramach dużej instytucji o ugruntowanej pozycji na rynku.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}