„Culture Sparks Unity” – zainaugurowaliśmy zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
14.01.2025
14 stycznia 2025 roku w Brukseli zainaugurowaliśmy zagraniczny program polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej. Pod wspólnym hasłem „Culture Sparks Unity”, w ponad 20 krajach Unii, odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych. Program obejmuje państwa członkowskie oraz kraje kandydujące do UE, w tym Serbię, Gruzję, Macedonię Północną i Mołdawię. Priorytetami polskiej prezydencji są młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy oraz nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego.
Kultura jest naturalnym i silnym elementem polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej. Zagraniczny program kulturalny opiera się na dialogu, różnorodności i wspólnej pracy na rzecz przyszłości. W jego centrum stoją młodzi artyści i artystki. To ich codzienna praca jest gwarantem realnej wymiany międzykulturowej, wolności słowa i poglądów. To fundament europejskiej tożsamości, świadomości obywatelskiej, nośnik podstawowych wartości demokratycznych. Dziś, zwracamy uwagą na młode twórczynie i twórców, ale też technologię, która w bezpośredni sposób wpływa na nasz sposób uczestnictwa w kulturze. Będziemy też pracować nad mechanizmami, które wpływają na kształtowanie systemu, czyli organizacje zbiorowego zarządzania. To będzie wyjątkowe 6 miesięcy teraźniejszości, która będzie wpływała na przyszłość młodego pokolenia – mówiła podczas inauguracji Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Solidarność, współpraca i wzmocnienie wymiany międzykulturowej
Program, organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem „Culture Sparks Unity” jest częścią programu kulturalnego koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest promowanie idei solidarności i międzynarodowej współpracy. Prezentuje najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny artystycznej, na pierwszym planie stawiając młode pokolenie. To, co wyróżnia program kulturalny polskiej prezydencji, to nie tylko obecność w nim młodych twórców i twórczyń innych narodowości, lecz także zasięg – poza państwami członkowskimi działania obejmą kraje kandydujące do Unii Europejskiej: Serbię, Gruzję, Macedonię Północną i Mołdawię.
Podczas inauguracji programu kulturalnego polskiej prezydencji w Brukseli Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkała się z Glennem Micallefem, komisarzem ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu oraz z europarlamentarzystami.
Rozmowy dotyczyły m.in. kontynuacji Programu Kreatywna Europa, wsparcia młodych artystów i twórców w rozpoczynaniu kariery, wzmocnienia wymiany międzykulturowej poprzez mobilność artystów i specjalistów w sektorze kultury i sektorze kreatywnym oraz wielojęzyczność w epoce cyfrowej. Jednym z głównych tematów była także ocena ram prawnych regulujących funkcjonowanie usług medialnych dostarczających treści audiowizualne (tzw. dyrektywa AVMS).
Wiceministra kultury zaprosiła również komisarza Glenna Micaleffa do wzięcia udziału w nieformalnym spotkaniu ministrów, które odbędzie się w kwietniu w Warszawie i będzie poświęcone m.in. analizie sytuacji młodych artystów na rynku pracy w krajach UE.
Młoda polska sztuka i design w budynkach Rady UE oraz Parlamentu
W ramach inauguracji polskiej prezydencji w przestrzeniach Rady Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego zaprezentowaliśmy polską sztukę i design. To właśnie w budynkach Rady Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego w Brukseli zapadają kluczowe decyzje o przyszłości państw członkowskich i ich obywateli. Na co dzień spotykają się tam europosłowie i europosłanki, przedstawiciele i przedstawicielki rządów, a także eksperci i ekspertki. Odwiedzają je także media, światowi liderzy i liderki oraz grupy obywatelskie.
Ekspozycja pt.: „Regeneracja”, kuratorowana przez Aleksandrę Kędziorek, składa się wystaw prezentujących prace polskich twórców i twórczyń, w tym także najmłodszych – śmiało wkraczających na międzynarodową scenę artystyczną. „Regeneracja” podkreśla potrzebę troski o wspólne zasoby, budowania solidarności (zarówno międzyludzkiej, jak i międzygatunkowej) i poczucia bezpieczeństwa.
Ekspozycja składa się z pięciu wystaw. Cztery z nich będą dostępne do 30 czerwca 2025 r.:
- Instalacja Alicji Patanowskiej We are the Weather (siedziba Rady UE, budynek Justus Lipsius, Bruksela)
- Instalacja Alicji Białej Underneath the Hard Ground, Soft Ground (siedziba Rady UE, budynek Europa, Bruksela)
- Prezentacja polskiej sztuki z kolekcji Parlamentu Unii Europejskiej i kolekcji polskich (Parlament Europejski, Bruksela)
- Prezentacja polskiego designu, grafiki i ilustracji w siedzibie Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego (projekty wnętrz: Katarzyna Baumiller, budynki: Justus Lipsius, Europa, Parlament Europejski, Bruksela)
Piąta wystawa, „Kobiety na Wybory”, będzie prezentowana od 13 do 17 stycznia 2025 w budynku Parlamentu Europejskiego.
Wieczorną galę inauguracyjną uświetni występ Marcin Wasilewski Trio w składzie Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz. Zespół od lat uznawany jest przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia.
Program, organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem „Culture Sparks Unity” jest częścią programu kulturalnego koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Decentralizacja i lokalność – filary krajowego programu kulturalnego
Głównym założeniem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest budowanie przestrzeni, której fundament stanowią decentralizacja i współpraca. Działania realizowane przez Narodowe Centrum Kultury w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą inspirować i wzmacniać lokalne inicjatywy. Chcemy dzielić się prezydencją, a także celebrować ją wspólnie w każdym zakątku Polski. To wizja, w której kultura staje się dostępna dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Działania lokalne ukażą bogactwo i różnorodność polskich regionów. Od wielkich miast wojewódzkich po małe miejscowości – chcemy, by każdy mógł poczuć, że jest częścią tego wspólnego święta. Dzięki temu program staje się inkluzywny, egalitarny i międzypokoleniowy, podkreślając jednocześnie siłę oraz wartość lokalności. Polska prezydencja w Radzie UE to czas, w którym możemy językiem kultury mówić o wartościach, które nas jednoczą.
W ramach projektu „Polska muzyka na Twojej playliście” przygotowane zostały specjalne playlisty na Spotify poświęcone polskiej muzyce, a na platformie Netflix od stycznia dostępny jest wybór najnowszych polskich produkcji.
Łącznie na programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspierające Prezydencję przeznaczyliśmy 32 mln złotych.
Polska kultura inspiruje, zbliża i zachwyca. Odzwierciedla ducha współczesnej Europy. Kultura jest wspólna.
Poznaj priorytety kulturalne oraz krajowy i zagraniczny program polskiej Prezydencji w Radzie UE