W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dla Tomasza” - koncert i mural dla upamiętnienia 80. urodzin Tomasza Stańki

24.07.2022

„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego wydarzenia, w którego centrum znajduje się postać docenionego na całym świecie czarodzieja trąbki i wspomnienie jego unikatowej, niezatartej twórczości. Nadzwyczajna wrażliwość Tomasza Stańki zostawiła trwały ślad w historii jazzu i będzie stanowiła inspirację do dalszych poszukiwań kolejnych pokoleń muzyków jazzowych” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy urodzin Tomasza Stańki, które odbyły się dziś w Rzeszowie. W ramach wydarzenia, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, odsłonięty został mural z podobizną artysty autorstwa jego żony - Joanny Stańko, a także odbył się koncert „Dla Tomasza” w wykonaniu multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka i francuskiego trębacza Erika Truffaza.

„Dla Tomasza” - koncert i mural dla upamiętnienia 80. urodzin Tomasza Stańki

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że Tomasz Stańko jako wirtuoz i pasjonat trąbki, nestor polskiego free jazzu, a także mistrz liryzmu, jest wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń jazzmanów.

Śmierć tego wybitnego muzyka przed czterema laty pozostawiła jego najbliższych oraz licznych fanów i muzyczne środowisko na całym świecie w poczuciu dojmującej straty. Dzisiejszy podniosły moment stanowi okazję do refleksji nad życiem i twórczością trębacza, który przyszedł na świat w roku 1942 właśnie tutaj – w Rzeszowie – podkreślił Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że Tomasz Stańko był artystą kompletnym, zakochanym w sztuce. Podkreślił, że eksperymenty muzyka z free jazzem na początku lat 60. były jednymi z pierwszych w tej części świata.

Kariera Stańki po nawiązaniu współpracy z Krzysztofem Komedą nabrała niepowstrzymanego pędu. Na przestrzeni kolejnych lat, dzięki swojemu nieprzeciętnemu talentowi i licznym występom zagranicznym, artysta zajął należne miejsce w międzynarodowej czołówce trębaczy jazzowych. Zaowocowało to kontraktem z prestiżową wytwórnią płytową ECM, dla której realizował nagrania do końca życia – mówił wiceminister kultury.

Jarosław Sellin wskazał, że Tomasz Stańko podejmował współpracę z muzykami młodego pokolenia, dzięki czemu ułatwił im rozpoczęcie kariery na polskiej scenie jazzowej. Zaznaczył również, że kariera tego wybitnego trębacza opierała się na ciągłym rozwoju, ponieważ artysta interesował się także innymi gatunkami sztuki – poezją, filmem i malarstwem – z których czerpał inspirację w zakresie form wyrazu artystycznego.

Były jednak w jego grze elementy, które pozostawały niezmienne przez całe dziesięciolecia. Tomasz Stańko słynął ze swojego ciemnego, drapieżnego, a jednocześnie niezwykle lirycznego brzmienia, które według krytyków wyrażało „ból istnienia”, zaś jego kreacjom artystycznym nadawało indywidualny, osobisty charakter – podkreślił Sellin.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że mural, który zdobić będzie przestrzeń miejską Rzeszowa, przedstawia wizerunek artysty, utrwalony i podarowany mu w latach 80. przez żonę - Joannę Stańko.

Podobizna, powstała z myślą o okładce albumu, będzie teraz przypominać rzeszowianom o wybitnym krajanie, twórcy rozbrzmiewającego co dzień z miejskiego ratusza Hejnału, wyróżnionym w roku 2014 tytułem Honorowego Obywatela Rzeszowa. Cieszę się, że dzisiejszą uroczystość zwieńczy również koncert, na którym zaprezentują się uznani improwizatorzy – Józef Skrzek i Erik Truffaz – reprezentujący różne stylistyki i nurty muzyczne. Ich partnerstwo na scenie z pewnością dostarczy niezapomnianych przeżyć, zaś sam koncert stanowić będzie najbardziej odpowiednią formę upamiętnienia wybitnego trębacza – podsumował wiceminister.

Mural z podobizną Tomasza Stańki i koncert „Dla Tomasza”

Zmarły przed czterema laty artysta, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, urodził się w Rzeszowie i jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Codziennie w południe na rzeszowskim rynku usłyszeć można hejnał „Na cztery strony świata” jego autorstwa. Kolejną formą upamiętnienia wirtuoza trąbki jest mural, który powstał na ścianie budynku przy ul. Hetmańskiej 16 w Rzeszowie. Malatura o wymiarach 11 m x 11 m prezentuje wizerunek Stańki. Na muralu odwzorowana została grafika autorstwa Joanny Stańko, podarowana jazzmanowi w latach 80.

W ramach wydarzenia w rzeszowskim Hotelu Bristol odbył się także koncert Józefa Skrzeka - wybitnego multiinstrumentalisty i kompozytora oraz Erika Truffaza – jednego z najwybitniejszych trębaczy, uważanego za kontynuatora muzycznej ścieżki Milesa Davisa. Znakiem rozpoznawczym obydwu artystów, którzy od początku swojej twórczości poszukiwali nowych, ciekawych i nieoczywistych brzmień, jest improwizacja. To właśnie ich muzykę niezwykle cenił Tomasz Stańko.

Tomasz Stańko

Tomasz Stańko – światowej sławy trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer - urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, zmarł 29 lipca 2018 r. w Warszawie w wieku 76 lat. Był jednym z nielicznych muzyków ze Wschodniej Europy zaproszonych do koncertów i nagrań dla słynnej wytwórni płytowej ECM Records.

Koncertował niemal na całym świecie, występował i nagrywał m.in. z Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, Stu Martinem, Donem Cherrym, GarymPeacockiem, Davem Hollandem, Dino Saluzzim, Adamem Makowiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Michałem Urbaniakiem. Nagrał około 40 autorskich płyt, komponował muzykę filmową. Jest laureatem polskich i międzynarodowych nagród. Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową w 2003 r. W 2004 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy artystycznej”, a w 2012 r. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.

Artysta angażował się w akcje promujące muzykę jazzową. Był organizatorem i dyrektorem znakomitego festiwalu „Jesień Jazzowa” w Bielsku-Białej.

Tomasz Stańko nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, wśród których znalazły się: „Pożegnanie z Marią” (reż. Filip Zylber), „Reich” (Władysław Pasikowski), „Egzekutor” (Filip Zylber) oraz spektakli teatralnych: „Balladyna”, „Nienasycenie”, „Wyzwolenie”.

Najważniejsze płyty autorskie Tomasza Stańki to m.in. „Music for K.” (1970), „Witkacy – Pejotl” (1988), „Freelectronic: Switzerland” (1988), „Litania” (1997), „Soul Of Things” (2002), „Suspended Night” (2004) i „Lontano” (2006).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}