W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dziedzictwo rzeki” w Krakowie – konferencja poświęcona ochronie dziedzictwa morskiego i rzecznego

17.05.2023

„Konferencje Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego na trwałe wpisały się do kalendarza muzealnych wydarzeń w kraju. Dzięki odbywającym się co dwa lata spotkaniom możliwe jest podsumowanie dotychczasowych działań oraz badanie przyszłych kierunków aktywności na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa morskiego i rzecznego” – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński w liście odczytanym podczas rozpoczęcia konferencji, która odbyła się w Krakowie.

Fot. Robert Domżał

Wicepremier przypomniał, że w ostatnim czasie miało miejsce kilka ważnych wydarzeń związanych z dziedzictwem rzeczno-morskim. Flisactwo zostało wpisane na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, flis wiślany - tradycja budowy łodzi drewnianych - oraz żegluga wiślana trafiły natomiast do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto Polska ratyfikowała Konwencję UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, która jest pierwszym kompletnym aktem prawa międzynarodowego w zakresie ochrony podwodnego dziedzictwa.

W tym roku obchodzimy drugą rocznicę tego wydarzenia. I mimo że Polska należy do najmłodszych państw-stron Konwencji z 2001 r., posiada już wieloletnie doświadczenie w zakresie badań i ochrony morskiego dziedzictwa kulturowego – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury przypomniał, że instytucją zajmującą się w Polsce badaniami wraków i osadniczych stanowisk podwodnych u polskich wybrzeży Bałtyku jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które w 2020 roku świętowało 60-lecie swojego istnienia.

Ze względu właśnie na ponad pół wieku historii i doświadczeń w zakresie archeologii podwodnej, ochrony i szerzenia kultury morskiej w czerwcu 2021 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył dyrektorowi tego Muzeum zadanie wdrażania postanowień konwencji UNESCO z 2001 r.- podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury wskazał, że konferencja została zatytułowana „Dziedzictwo rzeki” i właśnie wokół rzecznego dziedzictwa materialnego i niematerialnego będą skupiały się tematy referatów. Podziękował także organizatorom za skuteczne promowanie zagadnień związanych z ochroną dziedzictwa morsko-rzecznego - niezwykle ważnego elementu kultury i historii naszego kraju.

Jestem przekonany, że z wiedzy i doświadczenia prelegentów skorzysta liczne grono uczestników konferencji, podobnie jak z wydanych po niej materiałów i publikacji – napisał minister kultury.

O wydarzeniu

XVI Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego odbywa się w dniach 17-19 maja 2023 r. w Krakowie i jest współorganizowana przez Muzeum Krakowa i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W programie przewidziano sesje historyczne poświęcone dziedzictwu i sprawom muzealnym oraz panele dyskusyjne.

{"register":{"columns":[]}}