W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – zapowiedź wydarzeń Biura „Niepodległa”

26.04.2023

„Flaga to symbol łączący wspólnotę. Święto tego symbolu – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – istnieje już prawie 20 lat i jest obchodzone szczególnie uroczyście i z dużym zaangażowaniem obywateli. Dlatego od kilku lat realizujemy programy, które wspierają organizację różnych wydarzeń i przedsięwzięć związanych z tym świętem, ułatwiamy organizację działań promujących polskie barwy narodowe” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia przygotowane przez Biuro „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie oraz Polską Operą Królewską w związku z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Flagi, fot. Danuta Matloch

Wicepremier poinformował, że tym roku w ramach obchodów święta po raz pierwszy odbędzie się „Operowy piknik z Niepodległą” na terenie Muzeum Łazienki Królewskie – w miejscu, w którym powstanie stała siedziba Polskiej Opery Królewskiej.

Budowa siedziby Polskiej Opery Królewskiej – instytucji wspólnotowej i patriotycznej – łączy się z obchodami Dnia Flagi RP, ponieważ jest to wyczekiwana przez Polaków inwestycja. Warszawiacy bardzo chętnie uczestniczą w różnego rodzaju działaniach kulturalnych i wspólnotowych, dlatego wspieramy inwestycje w obszarze kultury na terenie Warszawy. W mieście tym od dawna nie budowano żadnej związanej z muzyką. Realizując budowę gmachu Polskiej Opery Królewskiej, nadrabiamy zaległości związane z ofertą inwestycyjną – wskazał minister kultury.

Szef resortu kultury podkreślił, że organizatorem wydarzeń związanych z obchodami Dnia Flagi Biuro „Niepodległa”, powołane na obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Zdecydowaliśmy o kontynuacji funkcjonowania tej instytucji. Jej doświadczenie we wspieraniu ważnych wydarzeń pozwoli jeszcze bardziej wzmacniać naszą wspólnotę. W ramach działań Biura „Niepodległa” wspieramy m.in. wiele samorządowych instytucji kultury, które budują więzi wspólnotowe. Tak dobrze przyjmowane przez Polaków akcje, związane z wywieszaniem biało-czerwonej flagi i śpiewaniem hymnu narodowego podczas świąt państwowych, zostały wypromowane właśnie przez tę instytucje – podkreślił wicepremier.

Prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektów związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości i Dniem Flagi RP, jak również programów, dzięki którym każdego roku możliwe jest wspieranie obywateli poprzez granty ze środków publicznych.

Obchody Dnia Flagi RP

Kampania #mojaflaga 2023

Od 2018 roku Biuro „Niepodległa” realizuje kampanię #mojaflaga zachęcającą Polaków do wywieszania barw narodowych w Dniu Święta Flagi RP oraz do pogłębiania wiedzy na temat polskich symboli narodowych. W ramach tegorocznej kampanii przygotowane zostały: spot promocyjny i materiały graficzne.

W spocie „Polska to historia, którą warto się dzielić!” brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy – Richard Butterwick-Pawlikowski opowiada o tym, jak po latach zaborów i zniszczeń wojennych Polakom udało się odrodzić wspólnotę. Wskazuje na to, jak zabiegali oni o własny kraj, wciągając w opowieść o Polsce innych. Spot przygotowano w 2 wersjach językowych – polskiej i angielskiej, w 3 wariantach czasowych (‘60, '30, '15).

Kampania „Niepodległa – #mojaflaga” obejmie media społecznościowe i tradycyjne, m.in. emisję spotu w TV oraz w przestrzeniach zewnętrznych takich jak: dworce kolejowe, pociągi PKP IC i Kolei Mazowieckich oraz warszawska komunikacja miejska.

Operowy piknik z Niepodległą

Termin: 2 maja, w godz. 12.00 - 17.00

Miejsce: ul. Myśliwiecka 1, Warszawa ("teren rekreacyjny"). W tym miejscu powstanie nowa siedziba Polskiej Opery Królewskiej

Partnerzy: Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie

Podczas „Operowego Pikniku z Niepodległą” artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają utwory z narodowego repertuaru, a także słynne melodie kompozytorów z innych krajów, które razem budują wspólnotowe dziedzictwo kultury europejskiej.

Pierwszą część wydarzenia (w godz. 12.00 – 13.30) wypełni muzyka kameralna – rozbrzmiewać będą pieśni z fortepianem autorstwa mistrzów liryki wokalnej: Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Galla, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza.

Drugą część pikniku (w godz. 15.00 – 17.00) zainauguruje uroczyste wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zaplanowano koncert w wykonaniu solistów i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod kierownictwem maestro Karola Szwecha. Zabrzmią wybrane fragmenty z polskich oper, takich mistrzów jak: Karol Kurpiński, Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski.

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne i atrakcje dla najmłodszych, takie jak: warsztaty o barwach narodowych, „Spacer między dźwiękami" - familijny warsztat koncertowy, pozwalający poszerzyć wiedzę o operze, ariach i muzyce kameralnej, jak również wystawa plakatów ze spektakli Polskiej Opery Królewskiej.

„Pieśń Mocy. Kiedy My Żyjemy” – premiera serialu Biura „Niepodległa” i TVP

Premiera: od 1 do 4 maja, godz. 10.46, na antenie TVP HD

Czteroodcinkowy serial „Pieśń Mocy. Kiedy My Żyjemy” to odniesienia do każdej ze zwrotek polskiego hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”, stanowiące podróż w czasie - od początków Polski do dziś - poprzez historię, kulturę, sport, odkrycia geograficzne i technologię. Wybrane wydarzenia nawiązują do o triumfów i budowania wspólnoty. Lekka oraz zabawna narracja prowadzi widza przez mniej znane fakty z polskiej historii. Prowadzący (Krzysztof Unrug) - na co dzień ordynans Józefa Wybickiego - współuczestniczy w wydarzeniach odwiedzając pierwszych Słowian, walcząc pod Grunwaldem, peregrynując z polskimi odkrywcami przez wszystkie kontynenty. Spotyka bardziej i mniej znane postaci - od Józefa Piłsudskiego po polarnika Arctowskiego.

W produkcji wzięli udział liczni goście i eksperci, m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Jerzy Lemański, Natalia Partyka czy złota drużyna polskich rugbystek.

„Polska to temat rzeka. Nie tylko Wisła! To granice, które tak często przekraczamy” – inauguracja cyklu podcastów

Premiera: 2 maja, na Spotify, Google Podcasts oraz Apple Podcasts

W związku z przypadającym 2 maja Dniem Polonii i Polaków poza granicami kraju Biuro „Niepodległa” zainauguruje serię 8 podcastów „Polska to temat rzeka. Nie tylko Wisła! To granice, które tak często przekraczamy”. W pierwszym z nich pt. "Na sześciu kontynentach" omówione zostaną kierunki emigracji Polaków oraz ich powody. Znajdzie się również miejsce na wskazanie słynnych Polaków, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie. Poruszony zostanie temat Polonii w Brazylii oraz ustanowienia języka polskiego jako jednego z języków urzędowych w stanie Rio Grande de Sul.

W każdej audycji pojawią się eksperci w zakresie historii i czasów współczesnych. W pierwszym odcinku będą to: dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Monika Ścibor z Fundacji Terra Brasilis - wieloletnia organizatorka projektów polonijnych w Brazylii.

Warsztaty dla dzieci w „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich

W kawiarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zorganizowane będą 2 warsztaty dla dzieci: 30 kwietnia (dla dzieci w wieku 6-10 lat) o historii barw narodowych, podczas których najmłodsi wykonają małe flagi na krosnach oraz 1 maja (dla dzieci w wieku 5-10 lat) – warsztaty twórcze przygotowywania kokardy narodowej.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}