W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego w Łomży współprowadzona przez MKiDN

09.02.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łomża podjęli decyzję o wspólnym prowadzeniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Oznacza to, że od 2018 r. Minister Kultury będzie przekazywać tej instytucji dotację nie mniejszą niż 405 000 zł rocznie. Umowę o współprowadzeniu Filharmonii podpisali wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i prezydent  Łomży Mariusz Chrzanowski. Uroczystość odbyła się 9 lutego br. w Łomży. 

„Tutaj, w Łomży, macie Państwo dostęp do kultury na najwyższym poziomie”

- Tego typu działanie jak wsparcie państwa - centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek. I to jest wyraz naszej polityki - powiedział podczas uroczystości w Łomży wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

- Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób. (...) filharmonia łomżyńska jest (...) instytucją kultury, która zapewnia wysoką jakość wykonania, wysoką jakoś kultury, a więc tutaj, w Łomży, macie Państwo dostęp do kultury na najwyższym poziomie – podkreślił wicepremier. Dodał, że "takie działania, jak dzisiejsze podpisanie umowy o współprowadzeniu ma wzmocnić jeszcze i zapewnić, że tak będzie dalej, i będzie jeszcze lepiej, będą jeszcze większe możliwości dla funkcjonowania instytucji kultury".

Umowa o wspólnym prowadzeniu Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Zgodnie z podpisaną w piątek umową Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie przekazywać Filharmonii w Łomży dotację podmiotową w wysokości nie mniejszej niż  405 000 zł rocznie, a Miasto Łomża w wysokości nie mniejszej niż 1 345 800 zł  rocznie. Umowa została zawarta do dnia 31 grudnia 2020 roku, z możliwością jej przedłużenia. Filharmonia z dniem zawarcia umowy pozostaje w rejestrze instytucji kultury, prowadzonym przez Miasto.

Ponad tysiąc koncertów w kraju i na świecie

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 35-letniego okresu swego istnienia dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. Uchwałą Rady Miasta w Łomży w dniu 29 października 2008 r. została przemianowana na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Dyrektorami orkiestry byli kolejno: Mieczysław Szymański, Henryk Szwedo i Tadeusz Chachaj, który odchodząc ze swego stanowiska otrzymał z rąk następcy tytuł honorowego I dyrygenta. Od roku 2004 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii pełni Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży gościła wielu znakomitych solistów, wśród których są między innymi: Eugen Indjic, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny. Za pulpitem dyrygenckim stawali mistrzowie batuty: Tomasz Bugaj, Pierangelo Gelmini, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Peder Rensvik, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski.

Łomżyńscy Filharmonicy brali udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival (Norwegia), Klaipeda Music Spring (Litwa), Festiwalu Užutrakio Vakarai w Trokach (Litwa), Festiwalu Pieśń znad Solcy w Solecznikach (Litwa), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Kantata” w Giżycku, Festiwalu Moniuszkowskim Podlasia oraz Festiwalu Operetkowo-Operowym na Mazowszu. Występowali również w ramach I Warszawskiego Turnieju Tenorów (Sala Kongresowa), koncertów czwartkowych w Filharmonii Narodowej oraz Koncertów Królewskich w Wilanowie. Orkiestra wzmacnia polskie tradycje kulturalne w rejonie przygranicznym koncertując na Litwie i Białorusi (Grodno). W 2009 roku FKWL odbyła tournée koncertowe po Francji a w 2012 koncertowała w Norwegii.

Łomżyńscy Filharmonicy mają w swoim dorobku jedenaście płyt, w tym pięć – nominowanych do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK oraz jedną do International Classical Music Awards.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", którego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}