W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży będzie nadal współprowadzona przez MKiDN

15.06.2023

„Wśród licznych osiągnięć łomżyńskiej Filharmonii wymienić należy wspaniałe zasługi dla propagowania muzyki polskiej. Organizacja zróżnicowanych wydarzeń prezentujących dorobek polskich kompozytorów, w tym prawykonań utworów współczesnych twórców oraz utrwalanie ich na płytach, niejednokrotnie docenianych przez polskie i zagraniczne środowiska muzyczne, niewątpliwie przyczyniają się do pielęgnowania tożsamości narodowej” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas jubileuszowej gali z okazji 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W trakcie gali został podpisany aneks o kontynuacji współprowadzenia instytucji przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Łomża.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży będzie nadal współprowadzona przez MKiDN

Wicepremier podziękował  dyrekcji, zespołowi artystycznemu oraz pracownikom Filharmonii Łomżyńskiej za ich aktywność na rzecz krzewienia kultury muzycznej na najwyższym poziomie i  twórczą pasję.

Codzienna działalność dla własnej znakomitej publiczności, prezentująca szeroki wachlarz repertuaru, od muzyki kameralnej i rozrywkowej, aż po muzykę sakralną i nową, trwale zapisze się na kartach polskiej kultury muzycznej – napisał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury wyraził również przekonanie, że nadchodzące lata obfitować będą w kolejne sukcesy, zaś jubileuszowy koncert stanie się znaczącym momentem podsumowania dotychczasowej bogatej działalności Filharmonii.

Podczas uroczystości wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła również medale, odznaki i dyplomy przyznane Filharmonii oraz pracownikom instytucji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Warunki współprowadzenia instytucji

Zgodnie z podpisanym Aneksem nr 3, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie przekazywać Filharmonii w Łomży dotację podmiotową w wysokości nie mniejszej niż 599 000 zł rocznie, a Miasto Łomża – w wysokości nie mniejszej niż 1 750 000 zł rocznie. Umowa o współprowadzeniu będzie obowiązywała do dnia 31 grudnia 2026 roku, z możliwością jej przedłużenia.


Działalność i plany artystyczne

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 45 lat istnienia dała ponad dwa tysiące koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. Uchwałą Rady Miasta w Łomży w dniu 29 października 2008 r. zmieniła nazwę na Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Dyrektorami orkiestry byli kolejno: Mieczysław Szymański, Henryk Szwedo i Tadeusz Chachaj, który odchodząc ze swego stanowiska otrzymał z rąk następcy tytuł honorowego I dyrygenta. Od roku 2005 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii pełni Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży gościła wielu znakomitych solistów, wśród których są między innymi: Eugen Indjic, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Piotr Paleczny. Orkiestra współpracowała z mistrzami batuty, takimi jak: Tomasz Bugaj, Pierangelo Gelmini, Stefan Fraas, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Peder Rensvik, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski, Giancarlo De Lorenzo, Nurhan Arman, Amaury du Closel.

Filharmonia Kameralna w Łomży otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej, m.in. „Podlaską Markę Roku 2018" oraz „Łomżyńskiego Anioła Biznesu 2019" w kategorii Ambasador Ziemi Łomżyńskiej, zaś osiągnięcia artystyczne dyrektora Filharmonii – Jana Miłosza Zarzyckiego zostały uhonorowane statuetką „Muzycznego Orła” w 2021 roku.

Łomżyńscy Filharmonicy mają w swoim dorobku siedemnaście płyt, w tym jedną nagrodzoną FRYDERYKIEM (2019), siedem nominowanych do tej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego i trzy nominowane do International Classical Music Awards.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}