Filmowa Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDN – poznaj niezwykłe historie utraconych dzieł sztuki
14.05.2024
„Diana”, „Portret mężczyzny”, „Gitara” i „Autoportret” to cztery filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN. Filmy opowiadają niezwykłe historie obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie wojny. Zapraszamy w sobotę 18 maja od godz. 20.30 do kina plenerowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie!
Uczestnicy Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN, oprócz historii wybranych utraconych obiektów, zapoznają się również z zakończonymi sukcesem postępowaniami restytucyjnymi rzeźby Diana z Łazienek Królewskich w Warszawie oraz obrazu „Portret młodego mężczyzny w peruce” Krzysztofa Lubienieckiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.15. Filmy będą wyświetlane od godz. 20.30. Po wyświetleniu pierwszych dwóch filmów zaplanowana jest ok. 15-minutowa przerwa.
Pokazy na dziedzińcu MKiDN
godz. 20.30 – film „Diana” | 20’04”
Film przedstawia historię marmurowego popiersia antycznej bogini Diany dłuta Jeana-Antoine’a Houdona. Rzeźba należała do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zgromadził w swojej kolekcji tysiące dzieł sztuki. Zrabowane podczas wojny popiersie przed kilkoma laty pojawiło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego, a następnie – dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury – w grudniu 2015 roku powróciło do Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
godz. 20.50 – film „Gitara”| 23’26”
Film przenosi widza do października 1923 roku, kiedy to do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża Mieczysław Sierpski, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także kolaż „Gitara” Pabla Picassa. Pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im J.K. Bartoszewiczów. Ostatnie sekwencje filmu ukazują niszczenie oraz rabowanie eksponatów Muzeum przez Niemców w 1939 roku. „Gitary” Picassa do tej pory nie odnaleziono.
godz. 21.13 – 21.30 – przerwa
godz. 21.30 – film „Autoportret”| 21’47”
Film ukazuje sceny z życia prywatnego Jacka Malczewskiego, m.in. małżeński kryzys i romans z Marią Balową. Podczas II wojny światowej wiele dzieł tego znakomitego artysty zginęło z polskich kolekcji. Jednym z nich jest „Autoportret” ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.
godz. 21.55 – film „Portret mężczyzny”| 28’14”
Zrabowany przez Niemców obraz „Portret młodego mężczyzny w peruce” Krzysztofa Lubienieckiego trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie we wrześniu 2015 roku. Dzieło odzyskano dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI. Historia ukazana w filmie rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w 1728 roku, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.
Pokazy filmów w różnych częściach Polski
Wszystkie cztery filmy będzie można obejrzeć również w kinach studyjnych w różnych częściach Polski. 17 maja, w przeddzień Nocy Muzeów, będą wyświetlane w Muzeum Narodowym w Krakowie (film „Gitara”) i jego oddziałach: MNK Sukiennice (film „Autoportret”), MNK Ciołek (film „Portret mężczyzny” i MNK Szołayscy (film „Diana”).
Natomiast 18 maja będzie można obejrzeć filmy nie tylko na dziedzińcu MKiDN w Warszawie, ale także w 12 muzeach na terenie całej Polski. Pokazy zorganizują: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Miasta Torunia (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.
Szczegółowe informacje o pokazach można uzyskać kontaktując się z wybraną instytucją.
Cykl filmów o dziełach utraconych
Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022-23. Składają się na niego 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”.