W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał Game Jamu w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

13.10.2023

„Znajdujemy się na terenie dawnej drukarni Polskiej Agencji Prasowej, która od wielu lat stała opuszczona. Kupując tę przestrzeń, uratowaliśmy ją przed deweloperami, którzy chcieli wybudować tu budynki mieszkalne. Dzisiaj znajduje się tu siedziba Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, gdzie technologiczne rozwiązania łączą się z kreatywnością i innowacyjnością, gdzie Teatr Klasyki Polskiej łączy się z awangardą teatralną czy game jamem, gdzie tancerze rozmawiają z muzykami klasycznymi i twórcami muzyki współczesnej” – powiedział minister kultury i dziedzictwa prof. Piotr Gliński podczas ogłoszenia wyników finału Game Jam w siedzibie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych przy ul. Mińskiej 65.

Finał Game Jamu w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych fot. Danuta Matloch

Główną nagrodę otrzymał zespół DuDevs z Wrocławia, który zaprojektował grę „Aleks_Fredro”. Drugie miejsce zajął zespół Wizards from Kasprzak za grę „Spór o Mur”, a trzecie – zespół Team Kultura Saucer za grę „Zemsta”. Jury przyznało także wyróżnienie za visual art zespołowi Team Szukam Pracy za grę „Teatr Fredro”.

Szef resortu kultury wskazał, że Centrum jest miejscem, w którym łączą się różne sektory i obszary kultury, a tradycja łączy się z innowacyjnością i kreatywnością.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych realizuje dwa programy  – „Program Wsparcia Gier Wideo” i „Rozwój Sektorów Kreatywnych”, które służą konkretnemu wsparciu. To są pieniądze publiczne przeznaczane na różnego typu pomysły, które wygrywają w konkursach grantowych – podkreślił minister kultury.

Prof. Piotr Gliński poinformował, że planowane jest inwestycyjne unowocześnienie budynku CRPK.

Cieszę się bardzo, że przestrzenie aktualnej siedziby Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostały uratowane. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie tu organizowanych wiele różnych wydarzeń. Wszędzie na świecie istnieją takie centra poświęcone przemysłom kreatywnym. MKiDN od 2016 r. wspiera przemysły kreatywne poprzez Programy Ministra, a w 2022 r. powołaliśmy CRPK – przypomniał szef resortu kultury.

Minister kultury przekazał, że MKiDN wspiera także budowę nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, który powstanie w zabytkowym Hotelu Cracovia i będzie poświęcony designowi, architekturze i właśnie przemysłom kreatywnym.

Obecnie instytucje muzealne są instytucjami na wskroś nowoczesnymi, multimedialnymi i multifunkcjonalnymi i dlatego jest w nich tak wielka frekwencja. Połączenie nowoczesności z tradycją jest najlepszym rozwiązaniem i warto się do niego przekonać – powiedział prof. Piotr Gliński.

Zwracając się do młodych uczestników Game Jamu szef resortu kultury podkreślił, że budowanie własnej tożsamości jest podstawą kreatywności i sukcesów w przemysłach kreatywnych.

Życzę wam, byście znajdowali swoją drogę, którą najlepiej jest zacząć od własnych korzeni i otoczenia – historii rodziny czy społeczności lokalnej. To są rzeczy fascynujące i autentyczne, a w sztuce musi istnieć prawda. Naśladownictwo dominujących trendów często do niczego nie prowadzi. Musicie być też odporni na presję zachodniego kapitału, który wie, że w Polsce są utalentowani ludzie, że są wspaniałe firmy tworzone od podstaw i chce je przejmować – mówił.

Nawiązując do zaprezentowanego podczas wydarzenia zwiastuna filmu „Chłopi” – polskiego kandydata do Oskara, minister kultury podkreślił, że twórcy, którzy wcześniej wyprodukowali „Twojego Vincenta”, zaczynali, nie wiedząc, czy osiągną sukces.

Oczywiście musieli zebrać środki, co się udało także dzięki wsparciu otrzymanemu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podległych mu instytucji. Ale przede wszystkim za ich sukcesem stoi wieloletnia praca i niebywale nowatorski, kreatywny pomysł, dzięki któremu powstał film, jaki nie powstał nigdy wcześniej – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że film „Chłopi” powstał na podstawie powieści Władysława Reymonta, która dotyczy polskiego archetypu narodowego i za którą autor otrzymał nagrodę Nobla.

Ta bardzo polska, swojska historia została nie tylko wspaniale opisana przez Reymonta, ale i wspaniale sfilmowana przez Andrzeja Wajdę. Twórcy jednak nie bali się ponownie sfilmować „Chłopów” – zrobili to za pomocą nowatorskich technik i powstało nowe wielkie dzieło. Wy też możecie wymyślać coś innego, lepszego, i osiągnąć sukces – zakończył minister Piotr Gliński.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostało powołane 1 czerwca 2022 r. Jego utworzenie jest kontynuacją i rozwinięciem polityki wsparcia polskich przemysłów kreatywnych realizowanej od 2016 r., która wynika z potrzeb i postulatów polskich twórców i przedsiębiorców. Centrum ma za zadanie ich wspierać i stwarzać im jak najlepsze warunki do tego, aby mogli godnie zarabiać na swojej pracy i swoich talentach. Siedziba Centrum jest zlokalizowana na Pradze-Południe i obejmuje obszar o powierzchni 3,5 ha oraz znajdujące się przy ul. Mińskiej 65 obiekty dawnej drukarni.

Działalność bieżąca Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych koncentruje się na kilku obszarach kluczowych dla rozwoju polskich przemysłów kreatywnych, do których należy:

  • animowanie współpracy na linii kultura-biznes-nauka-technologia;
  • inwestowanie w rozwój polskich przemysłów kreatywnych – w szczególnie rokujące, prorozwojowe i atrakcyjne kulturowo projekty oraz w wybitnie utalentowanych twórców;
  • realizowanie innowacyjnych, łączących potencjał i zasoby wielu różnych branż kreatywnych projekty, promujących polską kulturę oraz budujących pozytywny wizerunek Polski w oparciu o przemysły kreatywne;
  • edukacja i profilaktyka.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}