W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

19.01.2022

Upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej, propagowanie prawdy na jej temat i oddanie należnego hołdu zamordowanym to cele konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński objął patronatem honorowym III edycję konkursu, którą zainaugurowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Inauguracja III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

Marszałek Sejmu przypomniała, że ubiegłoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie kilku tysięcy osób. Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac, to pięciokrotnie więcej niż w pierwszym konkursie – podkreśliła Elżbieta Witek, zwracając uwagę, że młodzież ma coraz większą wiedzę na temat Katynia.

Forma konkursu daje możliwość upowszechniania prawdy o Katyniu, co jest szczególnie ważne w sytuacji, kiedy w obiegu publicznym wciąż pojawiają się przekazy propagujące kłamstwo katyńskie.

O konkursie

Konkurs prowadzony jest w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, tekstu piosenki oraz scenariusza lekcji. W kategorii plastycznej zadaniem uczestnika jest wykonanie projektu medalu (awers i rewers), którego przewodnim hasłem jest: „Katyń – Pamiętamy”. W kategorii literackiej uczestnik pisze pracę pisemną (esej, rozprawkę, opowiadanie, wywiad lub sztukę teatralną) na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”. W dwóch pozostałych kategoriach zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej lub stworzenie scenariusza lekcji na temat: „Katyń – Pamiętamy”.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych (w wieku od 15 do 21 lat) mogą złożyć jedną pracę do każdej z trzech kategorii: plastycznej, literackiej oraz z propozycją tekstu piosenki. Czwarta kategoria dotycząca napisania scenariusza lekcji skierowana jest wyłącznie do studentów (w wieku do 26 lat) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (I i II stopnia).

Prace należy przesłać na adres Sejmu RP do 11 marca 2022 roku.

Szczegóły konkursu dostępne są pod adresem: https://www.konkurskatynski.pl/.

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD zamordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich w Katyniu. Dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}