Inauguracja III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”
19.01.2022
Upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej, propagowanie prawdy na jej temat i oddanie należnego hołdu zamordowanym to cele konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński objął patronatem honorowym III edycję konkursu, którą zainaugurowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu przypomniała, że ubiegłoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie kilku tysięcy osób. Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac, to pięciokrotnie więcej niż w pierwszym konkursie – podkreśliła Elżbieta Witek, zwracając uwagę, że młodzież ma coraz większą wiedzę na temat Katynia.
Forma konkursu daje możliwość upowszechniania prawdy o Katyniu, co jest szczególnie ważne w sytuacji, kiedy w obiegu publicznym wciąż pojawiają się przekazy propagujące kłamstwo katyńskie.
O konkursie
Konkurs prowadzony jest w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, tekstu piosenki oraz scenariusza lekcji. W kategorii plastycznej zadaniem uczestnika jest wykonanie projektu medalu (awers i rewers), którego przewodnim hasłem jest: „Katyń – Pamiętamy”. W kategorii literackiej uczestnik pisze pracę pisemną (esej, rozprawkę, opowiadanie, wywiad lub sztukę teatralną) na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”. W dwóch pozostałych kategoriach zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej lub stworzenie scenariusza lekcji na temat: „Katyń – Pamiętamy”.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych (w wieku od 15 do 21 lat) mogą złożyć jedną pracę do każdej z trzech kategorii: plastycznej, literackiej oraz z propozycją tekstu piosenki. Czwarta kategoria dotycząca napisania scenariusza lekcji skierowana jest wyłącznie do studentów (w wieku do 26 lat) studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (I i II stopnia).
Prace należy przesłać na adres Sejmu RP do 11 marca 2022 roku.
Szczegóły konkursu dostępne są pod adresem: https://www.konkurskatynski.pl/.
Zbrodnia Katyńska
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD zamordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.
Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich w Katyniu. Dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.