W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 15-lecia Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

04.09.2022

„Gratuluję jubileuszu Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. Dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ta instytucja jest powodem do szczególnej dumy” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas koncertu z okazji jubileuszu 15-lecia Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas uroczystości wiceminister uhonorował osoby, które przyczyniły się do powstania i działania Orkiestry. Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Maksymilian Celeda i Błażej Sroczyński, odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – Elżbieta Szczepańska-Dąbrowska, a Nagrodę Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wybitny dyrygent Marek Pijarowski.

Jubileusz 15-lecia Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, fot. REPORTER

Wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że miesiąc temu w tej samej Sali Koncertowej Polskiego Radia odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Charkowa, która wcześniej przez wiele tygodni rezydowała w Lusławicach w Centrum Pendereckiego.

Miesiąc temu widzieliśmy takie same młode twarze jak twarze świętujących dziś polskich młodych muzyków z Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Byłem poruszony początkiem dzisiejszej uroczystości i decyzją organizatorów, żeby wykonać dwa hymny: Polski i Ukrainy – powiedział wiceminister.

Jarosław Sellin podkreślił, że dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlega wiele instytucji kultury, Sinfonia Iuventus jest powodem do szczególnej dumy.

Jesteśmy dumni, że możemy utrzymywać instytucję, która zaprasza do profesjonalnej pracy orkiestrowej młodych muzyków, zaraz po osiągnięciu przez nich wyższego wykształcenia muzycznego. Koncerty Sinfonii Iuventus cieszą się ogromną popularnością – sale są zawsze wypełnione publicznością. Z dużą przyjemnością słucha się często bardzo trudnych utworów muzycznych wykonanych przez młodych muzyków z charakterystycznym dla młodości zapałem i zaangażowaniem – powiedział wiceminister.

Wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego pogratulował jubileuszu Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus – jej dyrektorowi, organizatorom, ale przede wszystkim tworzącym ją młodym muzykom.

Wszyscy życzymy tym młodym, utalentowanym muzykom, aby ich przyszłe kariery układały się jak najlepiej, bo praca w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus jest dobrym wstępem do tego, aby zainteresować konkretnymi osobami najlepsze orkiestry Europy i świata – podkreślił Jarosław Sellin.

Podczas uroczystości wiceminister Jarosław Sellin wręczył odznaczenia przyznane za szczególne zasługi przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Maksymilian Celeda i Błażej Sroczyński, odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – Elżbieta Szczepańska-Dąbrowska, a Nagrodę Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wybitny dyrygent Marek Pijarowski.

Dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa Piotr Baron również wręczył nagrody z okazji jubileuszu Orkiestry. Statuetkę Dafne wyrzeźbioną przez Gustawa Zemłę otrzymała Colette Semkow, żona patrona Orkiestry Jerzego Semkowa, za wsparcie udzielane Orkiestrze, oraz wiceminister Jarosław Sellin za miłość do muzyki i wspieranie muzycznego środowiska.

Podczas jubileuszowego koncertu pt. „Beethoven | Schumann | Lutosławski” wystąpił wiolonczelista Tomasz Strahl oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie wydarzenia znalazły się: Uwertura „Leonora III” op. 72 b Ludwiga van Beethovena, Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.


Odznaczeni

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Maksymilian Celeda – wieloletni dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał czynny udział w powstaniu Sinfonii Iuventus, ściśle współpracując z Maestro Jerzym Semkowem. Jest inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć artystycznych oraz oświatowych o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu.

prof. dr hab. Błażej Sroczyński – ceniony altowiolista i pedagog, wieloletni prorektor ds. studenckich Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był jednym z inicjatorów powstania Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W latach 2007-09 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora tej instytucji, a następnie w latach 2009-12 - kierownika Orkiestry.


Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Elżbieta Szczepańska - Dąbrowska - wieloletni pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2001-05 pełniła funkcję I sekretarza ds. kultury Ambasady RP w Moskwie, zaś w latach 2008-15 – radcy ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ambasadzie RP w Mińsku. Od 2017 r. jest specjalistą ds. impresariatu w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.


Indywidualna Nagroda Okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

prof. dr hab. Marek Pijarowski - wybitny dyrygent, pedagog, multiinstrumentalista, aktywny na wielu krajowych i międzynarodowych estradach. Po studiach w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Tadeusza Strugały doskonalił swe umiejętności w Weimarze u Arvida Jansonsa oraz w Wiedniu u Carla Österreichera. W 1975 r. otrzymał stanowisko drugiego dyrygenta, w latach 1980-2002 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, a w latach 2007-2021 – dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 2021 roku obchodził Jubileusz 70-lecia urodzin oraz 50-lecia pracy artystycznej.


Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus jest państwową instytucją artystyczną, powołaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozporządzeniem z dnia 1 października 2007 roku. Powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa - jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci akademii muzycznych, którzy nie ukończyli 30 lat.

Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 r. Współpracowała z wieloma uznanymi dyrygentami oraz solistami, realizując szereg nagrań płytowych, radiowych oraz telewizyjnych dla Universal Music, CD Accord, DUX, Polskiego Radia, Albany Records, TVP Kultura, Warner Classics. Orkiestra występowała na wielu prestiżowych estradach koncertowych oraz podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą: w Austrii (Musikverein), Chinach (National Grand Theater), Francji (Grand Auditorium UNESCO, Palais de la Musique et des Congrès), Hiszpanii (Auditorio Nacional de Música), Niemczech (Konzerthaus Berlin Gendarmenmarkt), Portugalii (Grande Auditório), Włoszech, Szwajcarii, Litwie i na Ukrainie.

Od kwietnia 2009 r. Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych, a od września 2018 r. Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W latach 2013-20 honorowym patronem artystycznym orkiestry był Krzysztof Penderecki. W październiku 2018 r. Orkiestra przyjęła imię Jerzego Semkowa.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}