W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 70-lecia Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie

18.11.2023

„Całemu Zespołowi Teatru Lalek „Pleciuga” składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za pomnażanie bogatego dorobku i sukcesów artystycznych tej sceny. Życzę dalszych satysfakcjonujących wyzwań artystycznych i niesłabnącej pasji twórczej. Publiczności we wszystkich grupach wiekowych przekazuję życzenia nieustannego oczarowania i radości z obcowania ze sztuką teatru lalek oraz dumy z kolejnych dokonań „Pleciugi”” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji jubileusz 70-lecia szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga”.

Jubileusz 70-lecia Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie

Z okazji jubileuszu 70-lecia Teatru minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński nadał instytucji Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

List ministra kultury prof. Piotra Glińskiego

Szanowni Państwo,

z okazji jubileuszu 70-lecia Teatru Lalek „Pleciuga” całemu Zespołowi składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za pomnażanie bogatego dorobku i sukcesów artystycznych tej sceny.

Już pod koniec lat czterdziestych XX wieku w środowisku amatorskiego ruchu lalkowego wyrósł, z umiłowania tego gatunku sztuki, Teatr Kukiełkowy „Czarodziej”. Na jego miejsce 14 listopada 1953 powołano zawodowy Teatr Lalek „Rusałka”, a cztery lata później szczecińskie dzieci w konkursie wybrały dla swojego teatru nazwę „Pleciuga”.

W kolejnych przechodnich siedzibach, jak i w nowym budynku na Placu Teatralnym 1 powstawały przedstawienia zachwycające nie tylko najmłodszą publiczność.  Na tej scenie tworzyli najwybitniejsi artyści jak Jan Wilkowski, Adam Kilian, Jan Dorman, Wojciech Wieczorkiewicz, Leszek Mądzik.

Zespół Teatru kształtowali artyści nagradzani niemal rokrocznie za kunszt, perfekcjonizm i wszechstronny warsztat. Między nimi szczycący się Bursztynowymi Pierścieniami obecni członkowie Zespołu: Danuta i Dariusz Kamińscy, Mirosław Kucharski, Mariola i Janusz Słomińscy, Krzysztof Tarasiuk, Rafał Hajdukiewicz czy nieobecni już w zespole Anna Garlicka, Leszek Czyż.

W latach 1965-1973 Teatr swoje spektakle wielokrotnie prezentował w telewizji publicznej, popularyzując w Polsce sztukę lalkarstwa.

Aktywność „Pleciugi” realizowana jest w wielu wymiarach, także w uczestnictwie w najważniejszych wydarzeniach teatrów formy w Polsce. Do bogatego zbioru nagród festiwalowych dołączyła w bieżącym roku nagroda Grand Prix za spektakl „Perfekty” i „Ambaras” na VI Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu. Najcenniejszym jednakże osiągnięciem, wypracowanym przez siedemdziesięciolecie istnienia „Pleciugi”, jest zaufanie widzów.

Najlepsze tradycje Teatru, na czele ze społeczną misją polegającą na kształtowaniu odbiorców sztuki scenicznej, kontynuowali kolejni dyrektorzy tej instytucji jak Irena Pikiel, Krzysztof Niesiołowski, Włodzimierz Dobromilski, Zbigniew Niecikowski. Dzisiaj tę funkcję sprawuje pan Tomasz Lewandowski, zapisując wraz z Zespołem nową odsłonę historii „Pleciugi”. Życzę, by dostarczyła ona dalszych satysfakcjonujących wyzwań artystycznych i niesłabnącej pasji twórczej.

Publiczności we wszystkich grupach wiekowych przekazuję życzenia nieustannego oczarowania i radości z obcowania ze sztuką teatru lalek oraz dumy z kolejnych dokonań „Pleciugi”.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński

Teatr Lalek „Pleciuga”

Szczeciński Teatr Lalek „Pleciuga” powstał w 1953 roku. Przez siedemdziesiąt lat istnienia tworzyli w nim najwybitniejsi artyści scen teatralnych, tacy jak Jan Wilkowski, Adam Kilian, Jan Dorman, Wojciech Wieczorkiewicz, Leszek Mądzik. Teatr regularnie bierze udział w polskich i międzynarodowych przeglądach konkursowych i festiwalach, jak Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Lalek w Toruniu, Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla dorosłych „Lalka też człowiek” czy też Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu.

Osiągnięciami zespołowymi Teatru są między innymi nagroda Grand Prix Festiwalu w Opolu z 1983 roku za „Rzecz o Jędrzeju Wowrze”, Grand Prix toruńskich Spotkań z 2003 roku za „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?” Anny Augustynowicz czy nagroda Grand Prix VI Festiwalu Małych Prapremier z 2023 r., z którego zespół przywiózł także wyróżnienie honorowe. Nagradzani byli także związani z Teatrem realizatorzy i wykonawcy. W latach 1965-1973 Teatr swoje spektakle wielokrotnie prezentował w telewizji publicznej, popularyzując w Polsce sztukę lalkarstwa. Instytucją kierowali wybitni dyrektorzy, a zarazem reżyserzy i aktorzy teatru lalkowego - Irena Pikiel, Krzysztof Niesiołowski, Włodzimierz Dobromilski, Zbigniew Niecikowski.

{"register":{"columns":[]}}