W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 70. urodzin Jacka Kaspszyka

10.08.2022

„Pragnę serdecznie podziękować za pasję i zaangażowanie, z jakimi realizuje Pan swoją misję jako dyrygent. Echa nieprzeciętnego Pańskiego talentu wybrzmiewają na najważniejszych scenach muzycznych od niemal pięciu dekad, zaś Pańskie kreacje artystyczne budzą nieustający podziw wśród melomanów i publiczności całego świata, uwrażliwiając słuchaczy na piękno sztuki wysokiej” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Jacka Kaspszyka z okazji obchodzonych dzisiaj 70. urodzin. List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Jubileusz 70. urodzin Jacka Kaspszyka, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowny Panie,

proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin, a także wyrazy najwyższego uznania dla Pana wspaniałych dokonań artystycznych o niebagatelnym znaczeniu dla wizerunku rodzimej kultury w świecie.

Pragnę serdecznie podziękować za pasję i zaangażowanie, z jakimi realizuje Pan swoją misję jako dyrygent. Echa nieprzeciętnego Pańskiego talentu wybrzmiewają na najważniejszych scenach muzycznych od niemal pięciu dekad, zaś Pańskie kreacje artystyczne budzą nieustający podziw wśród melomanów i publiczności całego świata, uwrażliwiając słuchaczy na piękno sztuki wysokiej.

Gratulując licznych sukcesów twórczych, szczególne uznanie pragnę wyrazić dla bogatej spuścizny w postaci mistrzowskich interpretacji, zarejestrowanych przez wiele krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych oraz rozgłośni radiowych. W znakomitej większości spotkały się one z uznaniem słuchaczy oraz krytyków i po wielokroć honorowane były prestiżowymi nagrodami. Niech wolno mi będzie wspomnieć wyróżnione Nagrodą Edisona nagranie „Concerto Lugubre” Tadeusza Bairda z udziałem ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy zarejestrowany z zespołem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej album „Król Roger” Karola Szymanowskiego, nominowany do tytułu Nagranie Roku 2006 przez BBC Music Magazine.

Wyrazem uznania dla tego niezwykle imponującego dorobku było przyznanie Panu „Diamentowej Batuty” z okazji obchodów 90-lecia Polskiego Radia, a także wyróżnienie w 2019 roku Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych.

Wspominając szereg sukcesów, jakie stały się Pana udziałem, nie sposób pominąć III nagrody na prestiżowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie, który otworzył Panu drzwi do dalszej międzynarodowej kariery.

Pański wszechstronny talent, kunszt dyrygencki i finezja gestu, przełożyły się na najwyższej klasy muzyczną jakość oraz zaowocowały wieloletnią współpracą z renomowanymi instytucjami, takimi jak Teatr Wielki – Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w których, pełniąc kierownicze stanowiska, kreował Pan profil ich artystycznej działalności.

Jest Maestro artystą cenionym zarówno za interpretacje dzieł klasycznych, jak i współczesnych. We wdzięcznej pamięci słuchaczy pozostają liczne prawykonania i spektakle pod Pańską batutą, prezentowane w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk czy Azji, by wspomnieć tylko koncerty z Bayerische Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre Nationale de France, Wiener Symphoniker czy Royal Philharmonic Orchestra, a także spektakle operowe w English National Opera, Opéra Comique w Paryżu, Operach w Lyonie, Bordeaux, Zurychu, Sztokholmie czy Teatro Colón w Buenos Aires. Potwierdzeniem tego wspaniałego dorobku oraz ogromnej estymy, jaką się Pan cieszy, było odznaczenie Pana w 2005 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, jak również przyznanie w 2011 roku prestiżowego Medalu Elgara.

Maestro,

chyląc czoła przed niezwykłymi dokonaniami, składam najlepsze życzenia zdrowia i nieustającej pogody ducha, a także realizacji wszelkich planów osobistych oraz zawodowych. Niech Pańska działalność będzie inspiracją i wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński


Jacek Kaspszyk

W 1975 r. ukończył dyrygenturę, teorię muzyki i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z realizacją Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Może poszczycić się nagrodą w prestiżowym konkursie im. Herberta von Karajana. Dyrygował wieloma z najlepszych orkiestr w Europie i Azji, w tym Bayerische Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre Nationale de France, Wiener Symphoniker czy Orkiestrami Filharmonii w Oslo, Sztokholmie, Rotterdamie i Pradze. W 1978 roku został I dyrygentem, a dwa lata później dyrektorem muzycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (obecnie NOSPR).

W 1982 r. zamieszkał w Londynie, gdzie zadebiutował w Royal Festival Hall z Philharmonia Orchestra. Następnie, jako główny dyrygent, współpracował z Chamber Orchestra of Europe i Capital Radio’s Wren Orchestra. Koncertował m.in. z Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Royal Philharmonic, Royal Scottish National, BBC Scottish Symphony i BBC National Orchestra of Wales, z którą wystąpił w 1984 r. na BBC Proms. Prowadził także orkiestry w USA, Kanadzie, Japonii, Hong Kongu, Chinach, Malezji i Nowej Zelandii.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie w 1998 r. objął stanowiska dyrektora artystycznego i muzycznego, a następnie w 2002 r. – dyrektora naczelnego, przygotował m.in. premiery Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta, Zamku księcia Sinobrodego i Cudownego mandaryna Beli Bartóka, Króla Rogera Karola Szymanowskiego, Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego, Potępienia Fausta Hectora Berlioza, Salome Richarda Straussa i Wozzecka Albana Berga. Występował z zespołami Teatru na Festiwalu w Pekinie, w Teatrze Bolszoj w Moskwie, w Sadler’s Wells Theatre w Londynie, na Hong Kong Arts Festival i Festival Castell de Peralada w Hiszpanii. Trzykrotnie odbył tournée po Japonii.

W latach 2006-2008 regularnie współpracował z zespołem Litewskiej Opery Narodowej, z którą wystąpił na festiwalach w Lubljanie, Rawennie i Tel Awiwie. W latach 2006-2013 był dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, w latach 2009-2012 – ponownie dyrektorem muzycznym NOSPR w Katowicach, zaś w latach 2013 -2019 dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej.

W 2005 roku za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}