W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Bogusława Kierca

22.01.2023

„Pańska wszechstronna osobowość artystyczna emanuje wyjątkową barwą w pejzażu polskiego teatru. Liczne jej odcienie odnajdujemy także w oryginalnej twórczości lirycznej oraz w mistrzowskiej eseistyce, traktującej o poezji i malarstwie” – napisał wicepremier prof. Piotr Glińskie w liście gratulacyjnym skierowanym do Bogusława Kierca. Wszechstronny artysta – aktor, reżyser, pedagog, poeta, krytyk literacki i eseista obchodzi dziś 80. rocznicę urodzin. W uznaniu wybitnych dokonań, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Jubilata Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Bogusław Kierc w „Odprawie posłów greckich” w Teatrze Polskim w Warszawie, fot. Andrzej Rybczyński/PAP

Bogusław Kierc

Urodził się 22 stycznia 1943 roku w Bielsku-Białej. W 1967 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jest autorem kilkunastu tomików wierszy, takich jak „Nagość stokrotna”, „Modlitwa przeciw rozpaczy”, „Źródło światła”. Należał do odwołującej się do nurtów awangardowych polskiej grupy literackiej Ugrupowanie 66, działającej w latach 1966-1972 we Wrocławiu. W jego dorobku znajdują się także liczne tomy szkiców oraz dramaty – „Gajendralila”, „Wagary”, „Tajemnica”, „Pan Lusterkolilke” czy „Śpiąca Królewna”. Jest także autorem wyrafinowanych esejów o malarstwie i poezji.

W 1965 roku zagrał jedną z dwóch głównych ról (Krzysztofa Cedro) w filmie Andrzeja Wajdy „Popioły”. Debiut sceniczny aktora miał miejsce w 1967 roku na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego w przedstawieniu „Pluskwa” w reżyserii Jerzego Jarockiego.

W 2012 roku spektakl „Wnyk” wyreżyserowany przez Bogusława Kierca otrzymał wyróżnienie Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz ATEST Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego. Kierc jest też wybitnym twórcą monodramów – „Mój Trup” wg A. Mickiewicza, „Powroty do odejścia Głodomora” wg T. Różewicza czy „Zaskroniec” wg własnych wierszy zostały docenione przez grono krytyków i znawców teatru.

Bogusław Kierc przez wiele lat wykładał na Wydziale Aktorskim i Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.

W 1994 roku za całokształt twórczości dramaturgicznej oraz reżyserskiej otrzymał Nagrodę ASISTEJ im. Jana Dormana. Został także uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}