W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Edyty Geppert-Loretz

27.11.2023

„Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla wspaniałego dorobku, stanowiącego wyjątkowy wkład w dziedzictwo kultury polskiej. Siła Pani talentu oraz niespotykana, wręcz magnetyczna umiejętność koncentrowania uwagi słuchaczy (…), sceniczna charyzma, autentyzm i niezwykła wrażliwość ukazują się w osobistych interpretacjach i repertuarze, inspirując kolejnych twórców” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Edyty Geppert-Loretz. Wybitna interpretatorka piosenek dramatycznych, refleksyjnych, lirycznych i kabaretowych obchodzi dziś jubileusz 70. urodzin.

Opole, 05.09.2020. Na scenie piosenkarka Edyta Geppert w drugim dniu 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, 5. bm. (sm/dw) PAP/S³awomir Mielnik

List ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego

 

Wielce Szanowna Pani,

z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania dla wspaniałego dorobku, stanowiącego wyjątkowy wkład w dziedzictwo kultury polskiej.

Siła Pani talentu oraz niespotykana, wręcz magnetyczna umiejętność koncentrowania uwagi słuchaczy zwykły pozostawiać ich w zachwycie, otulonych wyrazistym i jakże przejmującym brzmieniem Pani głosu. Sceniczna charyzma, autentyzm i niezwykła wrażliwość ukazują się w osobistych interpretacjach i repertuarze, inspirując kolejnych twórców.

Utwory takie jak „Jaka róża, taki cierń” z tekstem Jacka Cygana i muzyką Włodzimierza Korcza, „Och, życie, kocham cię nad życie” do słów Wojciecha Młynarskiego z muzyką Włodzimierza Korcza czy „Nie, nie żałuję” do słów Agnieszki Osieckiej oraz muzyki Seweryna Krajewskiego stały się wizytówkami rodzimej piosenki. Stanowią bowiem mistrzowskie połączenie słowa, muzyki i kunsztu wykonawczego najwyższej próby, skłaniając do refleksji i przekazując mądrość o trudach otaczającej nas rzeczywistości oraz skomplikowanym świecie ludzkich uczuć i emocji.

To wszystko zaowocowało niewątpliwym sukcesem, którego wyrazem stały się tysiące recitali w Polsce i za granicą, miliony sprzedanych płyt, jak również nagrody przyznane Pani podczas kolejnych Krajowych Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu – nagroda główna im. Karola Musioła w koncercie „Promocje ‘84”, Grand Prix podczas 23. oraz 32. KFPP, jak również wręczone podczas 51. Festiwalu Grand Prix za całokształt twórczości artystycznej, a także najwyższe odznaczenie przyznawane przez Zarząd Polskiego Radia „Złoty Mikrofon”.

Potwierdzeniem tych niezwykłych osiągnięć oraz estymy, jaką cieszy się Pani, było uhonorowanie w 2007 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku.

Chyląc czoła przed wspaniałym dorobkiem twórczym, życzę Pani dalszej owocnej pracy na rzecz polskiej kultury, a także dużo zdrowia i radości z każdego dnia oraz wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Piotr Gliński

 


Edyta Geppert-Loretz

Edyta Geppert-Loretz urodziła się 27 listopada 1953 w Nowej Rudzie. Na początku swojej artystycznej drogi występowała w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. Później dostała się na Wydział Piosenki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie Piotra Loretza.

Po raz pierwszy dała się poznać szerszej publiczności w 1984 roku. Zdobyła wówczas I nagrodę na VII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Następnie zadebiutowała na deskach opolskiego amfiteatru podczas XXI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, gdzie w koncercie „Promocje ‘84” zdobyła Nagrodę Główną im. Karola Musioła za wykonanie utworu „Jaka róża, taki cierń”. W 1986 roku podczas XXIII KFPP w Opolu wręczono jej Grand Prix w plebiscycie publiczności za wykonanie piosenki „Och, życie, kocham cię nad życie”, zaś w roku 1995 za wykonanie utworów „Nie, nie żałuję” i „Idź swoją drogą” zdobyła pierwszą nagrodę na XXXII Festiwalu.

Po dłuższej nieobecności na deskach opolskiego amfiteatru Edyta Geppert ponownie zaśpiewała w jednym z koncertów LI KFPP w Opolu w 2014 roku. Otrzymała wówczas Grand Prix za całokształt twórczości artystycznej, a także najwyższe odznaczenie, jakie przyznaje Zarząd Polskiego Radia - „Złoty Mikrofon”. Należy podkreślić, iż jako jedyna polska artystka otrzymała aż 4 razy główną nagrodę na KFPP w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014). Śpiewała piosenki z tekstami wybitnych twórców piosenki literackiej - Jacka Cygana, Magdy Czapińskiej, Bożeny Ptak, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Marka Dagnana, Jonasza Kofty, Andrzeja Poniedzielskiego czy Jerzego Ficowskiego. Ich warstwę muzyczną tworzyli m.in. Edward Dębicki, Włodzimierz Korcz, Seweryn Krajewski, Juliusz Loranc oraz Andrzej Rybiński. Artystka współpracuje obecnie z wybitnym pianistą i aranżerem Krzysztofem Herdzinem.

W 2007 roku Edyta Geppert otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za swoje osiągnięcia artystyczne, zaś w 2009 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

{"register":{"columns":[]}}