Jubileusz Krystyny Mazurówny
20.01.2024
„Z wielką przyjemnością pragnę złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin. Niezwykła działalność artystyczna, wypełniona pasją, talentem i brawurą, którą mieliśmy okazję podziwiać w Pani wykonaniu, zasługuje na szczególne podziękowanie i słowa uznania” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście gratulacyjnym skierowanym do Krystyny Mazurówny. Wybitna polska tancerka i choreografka obchodzi dziś jubileusz 85. rocznicy urodzin.
Minister kultury przypomniał o odwadze i postawie Krystyny Mazurówny wobec władzy w 1968 roku.
Nigdy nie bała się Pani wyrażać swoich poglądów, co sprawiło, że jest Pani nie tylko wybitną artystką, ale także inspirującą postacią, silną i konsekwentną w dążeniu do prawdy. Pani osiągnięcia przeszły do historii jako wyjątkowe momenty w dziejach polskiego tańca, zdobywając serca widzów na całym świecie – podkreślił w liście Bartłomiej Sienkiewicz.
Dziękując za niezliczone emocje, jakich dostarczyła Pani swoją sztuką, i nieoceniony wkład w polską kulturę, składam Pani życzenia kolejnych lat pełnych twórczego zapału, zdrowia oraz wielu inspiracji do dalszej kreatywnej pracy na rzecz sztuki i tańca – zakończył szef resortu kultury.
Krystyna Mazurówna
Urodziła się 20 stycznia 1939 r. we Lwowie. Uczęszczała do szkoły baletowej Zygmunta Dąbrowskiego i Teresy Dobrowolskiej. Ukończyła także Państwową Średnią Szkołę Baletową. Lekcje tańca klasycznego pobierała m.in. u Leona Wójcikowskiego. Tańczyła w balecie Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. Debiutowała rolą łabędzia w ,,Strasznym dworze’’. Była solistką teatru rewiowego Casino de Paris. Tworzyła choreografię dla najbardziej prestiżowych oper i teatrów, do filmów, teledysków oraz na potrzeby rozrywkowych programów telewizyjnych.
W 1959 roku zdobyła nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Tańca Klasycznego w Warszawie, dwa lata później została laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Scenicznego w Warszawie. Odnosiła sukcesy na polskich i zagranicznych scenach tanecznych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Na początku lat 60. zaczęła występować w Polskim Zespole Tańca Eugeniusza Paplińskiego – tańczyła m.in. w duecie z Witoldem Grucą i Gerardem Wilkiem. Ponadto została członkiem polskiej grupy estradowej, z którą odbyła liczne tournée po elitarnych scenach tańca na całym świecie. W 1961 roku została laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Scenicznego w Warszawie oraz powróciła do występów w operze.
Tworzyła choreografie dla wielu teatrów w Polsce, m.in. Teatru Syrena, Teatru Żydowskiego, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Starego w Krakowie i Teatru Wielkiego w Łodzi. Współpracowała z licznymi operami, teatrami oraz ośrodkami kulturalnymi na świecie, m.in. z paryskim Élysées Montmartre. Założyła zespół tańca jazzowego ,,Fantom’’ oraz „Ballet Mazurowna”, które zyskały międzynarodową renomę. Uczestniczyła w renomowanych warsztatach z dziedziny tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego – warsztat wykonawczy zgłębiała u samego u Géne’a Robinsona w Paryżu.
Obecnie mieszka i pracuje we Francji. Nadal aktywnie promuje sztukę tańca oraz choreografii na świecie. Jest również jurorką i choreografką w programach oraz projektach tanecznych.