W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs Dobry Wzór 2022 rozstrzygnięty

17.11.2022

Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon projektu Hanczar Studio z Wrocławia została wyróżniona nagrodą specjalną „Wzór roku dla kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Projekt stanowi estetyczną alternatywę dla powszechnie dostępnych mebli ogrodowych – łączy nowoczesność z tradycją rzemieślniczą poprzez zastosowanie technik plecionkarskich, a także wykorzystuje potencjał krajowych surowców naturalnych” – powiedział wiceminister kultury Szymon Giżyński podczas gali 29. edycji konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Konkurs Dobry Wzór 2022 rozstrzygnięty, fot. Danuta Matloch

Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wzór roku dla kultury” ma na celu wyróżnienie projektu, który w sposób szczególnie atrakcyjny nawiązuje do kultury i dziedzictwa, posiada cechy kulturotwórcze oraz łączy wysokie walory artystyczne z walorami użytkowymi lub ułatwia dostęp do kultury.

Zwycięski projekt – kolekcja mebli ogrodowych Ribbon zaprojektowana przez biuro projektowe Hanczar Studio, łączy nowoczesność z tradycją rzemieślniczą (plecionkarstwo), wykorzystuje potencjał krajowych surowców naturalnych (drewno sosnowe) oraz jest produkowany lokalnie (województwo warmińsko-mazurskie i stanowi estetyczną alternatywę dla powszechnie dostępnych mebli ogrodowych.

Autorami projektu są Szymon Hanczar i Przemysław Słowik, absolwenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracują jako wykładowcy w Katedrze Mebla (Wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii). Projektanci z powodzeniem eksplorują różne obszary wzornictwa – od architektury wnętrz przez wystawiennictwo po wzornictwo przemysłowe, kładąc duży nacisk na pozytywne doświadczenia odbiorców, funkcjonalność oraz odpowiedzialne projektowanie.


Konkurs Dobry Wzór

Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku nagradza najlepiej zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP oraz międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz innowacji, w tym poprzez wzornictwo, uznani projektanci.

Nagroda Dobry Wzór przyznawana jest w 9 kategoriach: Dom, Praca Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały produkcyjne, Transport i komunikacja, Moda i akcesoria. Dodatkową kategorią jest „Szczęśliwa trzynastka” będąca szansą dla projektantów, by zgłosić swój produkt, który nie trafił do masowej produkcji.

Do tegorocznego finału konkursu spośród licznych zgłoszeń zakwalifikowanych zostało 86 projektów. Oprócz nagrody Dobry Wzór przyznanej w dziewięciu głównych kategoriach, przyznanych zostało 6 nagród specjalnych, ufundowanych przez partnerów, patronów i sponsorów: „Wzór roku dla kultury” (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), „Wzór roku” (Minister Rozwoju i Technologii), „Innowacja dla sportu” (Totalizator Sportowy), „Najbardziej innowacyjny produkt roku” (Agencja Rozwoju Przemysłu), „Wzór roku dla integracji” (Integracja LAB), „Designer roku” (prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego).


Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP) to jedyna polska instytucja zajmująca się systemowo designem, która działa nieprzerwanie od roku 1950, a także jedna z najstarszych instytucji zajmujących się wzornictwem przemysłowym w Europie. Twórczynią idei Instytutu, jego założycielką i do 1968 roku dyrektorem ds. artystycznych była profesor Wanda Telakowska. Opracowała założenia działalności IWP, tj. wspieranie krajowego przemysłu i propagowanie idei wzornictwa w społeczeństwie w myśl hasła „Piękno na co dzień dla wszystkich”.

IWP jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy – poprzez stosowanie wzornictwa – innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}