W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Kultura jest wspólna” – rozpoczęliśmy polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

03.01.2025

Polska po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć kolejnych miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Hasłem prezydencji, która potrwa do 30 czerwca 2025 roku, jest: „Bezpieczeństwo, Europo”. Przyjmując rolę lidera w obszarze kultury zapraszamy Europę do dialogu opartego na wzajemnym szacunku, ukazując nasze dziedzictwo jako nieodłączny element wspólnoty. Polską prezydencję w Radzie UE uroczyście zainaugurowaliśmy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

„Kultura jest wspólna” – rozpoczęliśmy polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Kultura jest wspólna, niezależnie od narodowości tworzy uniwersalny język. A jednocześnie pozwala nam mówić o naszej odmienności, różnorodności, o naszych różnych tożsamościach. Polska obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zaprasza Europę do dialogu, w którym polskie dziedzictwo mówi rozpoznawalnym językiem, buduje mosty między tradycjami, pokoleniami i narodami. Nasz program kulturalny tworzy przestrzeń do spotkań i inspiracji, w której sztuki plastyczne, muzyka, teatr, film i literatura stanowią wyjście do wspólnej refleksji nad przyszłością Europy – mówi Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Przez najbliższych sześć miesięcy Polska będzie budowała sieć współpracy kulturalnej i rozwijała międzynarodowy dialog zarówno na arenie międzynarodowej, jak i poprzez działania krajowe. Priorytetami polskiej prezydencji są:

  1. Młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy
  2. Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego

Podczas prezydencji szczególną uwagę poświęcimy młodym twórcom, których świeże spojrzenie wzbogaca europejski dyskurs o zagadnienia tożsamości, solidarności i różnorodności. Chcemy wesprzeć rozwój ich karier zawodowych w początkowych latach wchodzenia na rynek. Wydarzenia w Polsce, krajach Unii Europejskiej i państwach kandydujących, pozwolą na przedstawienie bogactwa polskiej kultury w jej najpiękniejszym wymiarze – jako dialog, który jednoczy i inspiruje – dodaje Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Inauguracja polskiej prezydencji odbyła się 3 stycznia 2025 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Program koncertu inauguracyjnego połączył tradycję z nowoczesnością. Orkiestra Symfoniczna i Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaprezentowały premierowe wykonanie utworu skomponowanego przez Radzimira Dębskiego, który nawiązuje do dziedzictwa największych polskich twórców muzycznych: Szymanowskiego, Pendereckiego, Góreckiego, Kilara oraz najwybitniejszej zdaniem Dębskiego kompozytorki w historii – Grażyny Bacewiczówny.

Zapraszamy do odkrycia polskiej kultury w ramach prezydencji w Radzie UE

Od stycznia do czerwca 2025 roku publiczność z ponad 20 państw Unii Europejskiej i krajów akcesyjnych będzie mogła uczestniczyć w wyjątkowych koncertach, wystawach, spektaklach, pokazach filmowych i spotkaniach autorskich. Każde z tych wydarzeń to okazja do spotkania i nawiązania relacji z polskimi twórczyniami i twórcami. Program kulturalny prezydencji zbliży artystów z odbiorcami, otworzy przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń. Dzięki współpracy polskich artystów i artystek z twórcami i twórczyniami z Europy zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji będzie symbolem różnorodności i szacunku.

Polska kultura inspiruje, zbliża i zachwyca. Odzwierciedla ducha współczesnej Europy. Przejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, jesteśmy świadomi wyzwań, które stoją przed sektorem kultury. Skupiamy się na tych, które będą miały największy wpływ na sektor kultury, tworząc dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

Poznaj priorytety kulturalne oraz krajowy i zagraniczny program polskiej Prezydencji w Radzie UE

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony polskiej Prezydencji 2025, a także mediów społecznościowych Polish presidency of the Council of the European Union: Facebook i Instagram, na których znajdziecie program, nasze priorytety oraz najświeższe informacje na ten temat.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}