W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maria Morzuch uhonorowana Złotym Medalem „Gloria Artis”

15.11.2024

Maria Morzuch, historyczka sztuki i wieloletnia kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi, została uhonorowana przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość wręczenia najwyższego odznaczenia resortu kultury odbyła się podczas otwarcia wystawy „Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro” w Muzeum Sztuki w Łodzi.

złoty medal Gloria Artis

Maria Morzuch

Historyczka sztuki, w latach 1979-2020 kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od początku pracy w Muzeum zaangażowała się w realizację pokazów promujących polską sztukę za granicą, m.in. na wystawach w Glasgow (1988), Lyonie (1992) Ęindhoyen (1994) czy Kwangju i Seulu (1996). W latach 80. była autorką wystaw ukazujących najistotniejsze tendencje w sztuce współczesnej. Przyczyniła się do zainicjowania zakupu prac Mirosława Bałki, jeszcze przed obronieniem przez niego dyplomu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dostrzegła też talent Marty Krześlak, doprowadzając do zakupu prac młodej i nieznanej wówczas artystki do kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wniosła znaczący wkład w rozwój polskiego muzealnictwa i wystawiennictwa, ale także w łódzkie i ogólnopolskie środowisko artystyczne. Istotny ślad jej działalności widać w profilu zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. To dzięki jej wiedzy, wrażliwości i staraniom do kolekcji Muzeum trafiły prace takich twórców jak: Włodzimierz Pawlak, Magdalena Moskwa, Karol Radziszewski, Daniel Rycharski czy Elżbieta Jabłońska.

W ostatnich latach była kuratorką takich wystaw jak: „Ewa Partum. Nic nie zatrzyma idei sztuki” (2014), „Magdalena Moskwa. Nomana” (2015), „Dom Mody Łimanka. Nowa Kolekcja” (2019) w Muzeum Sztuki w Łodzi czy „Sygnatury” w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2022).

Maria Morzuch jest wieloletnią kuratorką Nagrody im. Katarzyny Kobro, jurorką Konkursu im. Władysława Strzemińskiego na ASP w Łodzi oraz członkinią ICOM.

„Próba całości” – historia i przyszłość Nagrody im. Katarzyny Kobro

Wystawa prezentuje prace wszystkich dotychczas nagrodzonych laureatek i laureatów Nagrody im. Katarzyny Kobro, wyróżnienia przyznawanego od 20 lat przez środowisko artystyczne. To spojrzenie na dotychczasową historię Nagrody, ale też jej przyszłość, ponieważ na ekspozycji znajduje się wolne miejsce przeznaczone na pracę kolejnej nagrodzonej osoby.

„Próba całości” jest nawiązaniem do tytułu tomiku poezji Juliana Przybosia, jednego z członków grupy a.r., której działalność dała początek Muzeum Sztuki. To także hasło przyświecające wystawie, będącej próbą spojrzenia na dwie dekady historii Nagrody im. Katarzyny Kobro – związane z nią osoby i praktyki artystyczne, jak również historię sztuki polskiej przez pryzmat tej Nagrody – potraktowanie jej jako klucza do odczytania najciekawszych zjawisk, zmieniających się nurtów i realiów tworzenia. Na wystawie pojedyncze dzieła są tak samo istotne, jak ich wzajemne relacje. Pozwala to szukać związków między odmiennymi praktykami oraz dostrzec echa nietracących na aktualności idei i pytań.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Informacje o Nagrodzie im. Katarzyny Kobro oraz działaniach wokół niej znajdziesz na stronie: https://msl.org.pl/nagroda-kobro.

{"register":{"columns":[]}}