W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medale i odznaczenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

13.10.2022

„Przypadający dziś Dzień Edukacji Narodowej stwarza okazję do wyrażenia mojej głębokiej wdzięczności dla całego środowiska pedagogów szkół artystycznych. To właśnie Państwa rola – wydobyć na światło dzienne potencjał talentu polskich młodych muzyków, plastyków, tancerzy i artystów cyrkowych” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do pedagogów i pracowników szkół artystycznych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. List odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. Medalami, odznakami i nagrodami przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczeniami państwowymi oraz Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostało uhonorowanych sześćdziesięciu ośmiu pedagogów szkół artystycznych.

Medale i odznaczenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, fot. Danuta Matloch

Wicepremier podkreślił w liście, że „dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, jesteśmy świadomi, z jakim nakładem pracy i środków wiąże się wychowanie młodych artystów”.

W obliczu znanych trudności na rynku energii, z zadowoleniem przyjmuję fakt, iż nasze zabiegi w zakresie termomodernizacji budynków szkół artystycznych są już w końcowej fazie. Cieszę się, że na czas zapewniliśmy dużej liczbie szkół warunki, w których zużycie mediów niezbędnych do ogrzania i oświetlenia siedzib będzie niższe niż przed remontami – napisał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że rząd pracuje nad rozwiązaniami w zakresie ochrony najbardziej wrażliwych odbiorców energii, jakimi są m.in. szkoły i że szkolnictwo artystyczne zostanie również objęte tymi działaniami.

Minister kultury podkreślił, że niezmiennym celem resortu jest stworzenie jak najbardziej przyjaznych warunków pracy i nauki w szkołach artystycznych, dlatego prowadzone są prace nad optymalizacją ramowych planów nauczania i podstaw programowych szkolnictwa artystycznego.

Chcemy, aby nauka stała się przystępniejsza i bardziej adekwatna do naszych czasów; aby główne przedmioty zyskały właściwe wsparcie w zajęciach teoretycznych i ćwiczeniowych. Obserwujemy pozytywny odbiór poszerzenia palety egzaminów dyplomowych w szkolnictwie muzycznym. Dążymy do podniesienia rangi szkolnictwa artystycznego w ramach kwalifikacji zawodowych. Podstawowym wyznacznikiem podejmowanych przez nas działań jest zawsze dobrostan uczniów i nauczycieli, a w jego ramach reagowanie na wnioski, propozycje i postulaty – podkreślił szef resortu kultury.

Wskazując na wysoki poziom polskiego szkolnictwa artystycznego, wicepremier odwołał się do udziału Polaków w międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. trwającym właśnie XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

To są Wasi wychowankowie, to są uczniowie polskich szkól, którzy już w tak młodym wieku wspinają się na szczyty artyzmu. Składam najserdeczniejsze wyrazy podziwu dla naszych uczestników i dla ich nauczycieli, ale moje świąteczne powinszowania adresuję do wszystkich członków społeczności szkolnictwa artystycznego w Polsce. Niech nadchodzące dni będą dla Państwa pasmem satysfakcji i radości, wynagradzającej codzienne zmagania. Życzę Państwu zdrowia, pomyślności oraz poczucia artystycznego i zawodowego spełnienia – napisał prof. Piotr Gliński.


Medale i odznaczenia

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła zasłużonym przedstawicielom szkół artystycznych resortowe medale, odznaczenia i nagrody.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali:

  • dr hab. Agata Sapiecha – skrzypaczka, pedagog akademicki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, założycielka i kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej „Il Tempo”;
  • dr hab. Andrzej Bukowski – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor, pedagog, wizytator CEA w regionie Warmińsko-Mazurskim i Podlaskim;
  • dr hab. Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altowiolista-solista, kameralista, pedagog akademicki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżnieni zostali pracownicy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – Elżbieta Wróblewska i Alfred Wolanin.

Ponadto Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował 32 dyrektorów i nauczycieli za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej nagrodami I i II stopnia.

Wiceminister Zwinogrodzka wręczyła również odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP – jeden Srebrny Krzyż Zasługi oraz dwanaście Medali za Długoletnią Służbę. Dodatkowo osiemnastu pedagogów zostało odznaczonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu znakomitego duetów flecistów – Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza, którym akompaniował na fortepianie Artur Jaroń.

Zdjęcia (6)