Minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczony „Honoris Gratia” za zasługi dla Krakowa
11.10.2023
„To wielki honor, że działania MKiDN w Krakowie w ostatnich 8 latach zostały docenione. W tym czasie udaje nam się zrealizować wiele inwestycji, m.in. w Muzeum Książąt Czartoryskich czy w hotelu „Cracovia” i Domu na Oleandrach, gdzie powstaną kolejne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 2021 r. współprowadzimy także Muzeum KL Plaszow” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, przyjmując odznakę „Honoris Gratia” za zasługi dla miasta Krakowa. Wyróżnienie, przyznawane w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców, wręczył ministrowi kultury prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Prezydent Krakowa podkreślił ogromne finansowe wsparcie resortu kultury dla krakowskich instytucji kultury.
Dokonałem analizy tego, co zawdzięcza miasto Kraków Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego kierowanemu przez prof. Piotra Glińskiego. Łącznie jest to 8 stron maczkiem pisanych wszystkich wydatków, które MKiDN przekazało dla Krakowa. To olbrzymie nakłady na instytucje, które podlegają ministrowi, takie jak Muzeum Narodowe czy Wawel. To nie tylko remonty, budowy, to także wzmocnienie instytucji i rozbudowa ich kolekcji. Mówimy mniej więcej o kwocie ponad 1 mld złotych. To są olbrzymie pieniądze, to jest jedna siódma, jedna ósma budżetu Krakowa – powiedział Jacek Majchrowski.
Szef resortu kultury prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że MKiDN wspiera polską kulturę w wielu wymiarach. „Zwiększyliśmy budżet na kulturę o 100%, dlatego mogliśmy odważniej wydawać środki publiczne” – dodał.
Dziękując za otrzymane odznaczenie, minister kultury wymienił największe projekty zrealizowane w Krakowie i ocenił, że są one dobrym znakiem dla rozwoju polskiej kultury. Zaznaczył też, że stale zwiększająca się liczba osób odwiedzających krakowskie instytucje kultury stanowi ogromną satysfakcją i dowód dobrze wykonanej pracy.
Dziękuję dyrektorom instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. Instytutu Książki, Instytutu Literatury, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jak również pracownikom i ludziom kultury działającym zarówno w narodowych, jak i samorządowych krakowskich instytucjach. Dzięki Państwu Kraków jest pięknym miastem, które zaznacza swoją pozycję – wskazał szef resortu kultury.
Odznaka „Honoris Gratia” została ustanowiona przez Prezydenta Miasta Krakowa we wrześniu 2005 r. Prezydent nadaje ją osobom oraz instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Krakowa i jego mieszkańców. Pierwszą odznakę „Honoris Gratia” otrzymał ksiądz kardynał Franciszek Macharski.