Misja Muzeum Ziemi PAN będzie kontynuowana. Jest wstępne porozumienie MKiDN i PAN
14.08.2023
„Przekształcenie Muzeum Ziemi w oddział Narodowego Muzeum Techniki zakłada wstępne porozumienie między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polską Akademią Nauk. Ostateczna formuła dalszego funkcjonowania Muzeum Ziemi wymaga jeszcze formalnego porozumienia miedzy MKiDN a PAN” – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed willą Pniewskiego – jednym z dwóch budynków, w których obecnie mieści się siedziba Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
W wydarzeniu wzięli udział: prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski, dyrektor Muzeum Ziemi PAN Anna Piontek oraz dyrektor Narodowego Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski.
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi przyszłych losów Muzeum Ziemi PAN, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński poinformował, że od kilku tygodni prowadzi na ten temat rozmowy z prezesem PAN Markiem Konarzewskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem z udziałem dyrektor Muzeum Ziemi Anny Piontek i dyrektora Narodowego Muzeum Techniki Mirosława Zientarzewskiego.
W tej chwili informujemy o wstępnych ustaleniach, dotyczących przejęcia – w formie depozytu - zbiorów Muzeum Ziemi PAN przez Narodowe Muzeum Techniki, a także możliwości wydzierżawienia budynków stanowiących dotychczasowe lokum Muzeum - willi Pniewskiego oraz Białego Pałacyku przez tę instytucję, co jest niezwykle ważne dla zachowania dotychczasowego charakteru instytucji – przekazał szef resortu kultury.
Prof. Piotr Gliński przypomniał, że kilka lat temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uratowało Muzeum Techniki, przekształcając je w muzeum państwowe. Wskazał, że obecnie – po generalnym remoncie siedziby muzeum w Pałacu Kultury i Nauki, jest ponownie dostępne dla zwiedzających i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednocześnie prowadzone są prace związane z planami budowy nowej siedziby Narodowego Muzeum Techniki wraz z oddziałem Muzeum Historii Naturalnej.
Oddział ten musi powstać w ścisłej współpracy z przyrodnikami. Obecnie przygotowujemy koncepcję budowy nowej siedziby dwóch filarów przyszłego Muzeum – techniki i przyrody - zapowiedział minister kultury.
Szef resortu kultury podkreślił, że stworzenie przyrodniczego segmentu Muzeum wymaga ścisłej współpracy z Polską Akademią Nauk, w tym przede wszystkim z jej instytutami, które posiadają odpowiednie kolekcje. W celu dopracowania koncepcji funkcjonowania tego obszaru działalności instytucji, minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał zespół doradczy, w skład którego wchodzą również przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.
Nasze prace i rozmowy zmierzają ku temu, aby z jednej strony podpisać porozumienie dotyczące przejęcia Muzeum Ziemi przez Narodowe Muzeum Techniki, a z drugiej – zawrzeć porozumienie z instytutami PAN, które dysponują odpowiednimi kolekcjami, np. kolekcją Instytutu Paleobiologii, którą możemy oglądać w Muzeum Ewolucji. Chcielibyśmy, aby stanowiło ono jeden z kilku istotnych wkładów dla przyszłego Narodowego Muzeum Przyrodniczego – wskazał prof. Piotr Gliński.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował także, że współpraca powinna objąć również Muzeum i Instytut Zoologii PAN oraz Instytut Nauk Geologicznych.
W Polsce istnieje jedna z największych w Europie kolekcji zoologicznych, która od okresu przedwojennego nie była pokazywana. Chcemy, aby ona także była udostępniona w przyszłym muzeum. Przekształcenie Muzeum Ziemi jest pierwszym etapem rozwoju Narodowego Muzeum Techniki w tym zakresie. Widzimy perspektywy, mamy wstępne porozumienie, musimy tylko ustalić szczegóły i podpisać formalną umowę o współpracy z Polską Akademią Nauk – przekazał szef resortu kultury.
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk – rys historyczny i funkcjonowanie
Muzeum Ziemi jest placówką muzealną funkcjonującą w strukturze Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się gromadzeniem i ochroną dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.
Muzeum jest kontynuatorem tradycji Towarzystwa Muzeum Ziemi powołanego w Warszawie z inicjatywy społecznej w 1932 r. Pierwsze kolekcje muzealne zaczęto gromadzić w 1933 r. Po przerwie wojennej i uporządkowaniu częściowo ocalałych zbiorów, działalność TMZ została wznowiona w 1945 r. Zgodnie z uchwałą TMZ całość zgromadzonych kolekcji została w 1947 r. przekazana Państwu pod warunkiem utworzenia publicznego Muzeum Ziemi. W 1948 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, powołano instytucję państwową pod nazwą „Muzeum Ziemi”, podporządkowaną początkowo Ministerstwu Oświaty.
W latach 1953-1959 nastąpiło przejściowe ograniczenie działalności placówki, która znalazła się wówczas w wewnętrznych strukturach organizacyjnych państwowej służby geologicznej. W 1959 r. Muzeum Ziemi zostało przejęte przez Polską Akademię Nauk. Obecnie jest pomocniczą placówką naukową podporządkowaną Wydziałowi III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi.