W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi będzie miało stałą siedzibę

28.12.2022

„Dziś spełniamy obowiązek wobec ofiar i pamięci historycznej względem przyszłych pokoleń, które muszą pamiętać o tym, jak nieludzkie akty miały miejsce na ziemiach Polski w czasie II wojny światowej” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej nabycia nieruchomości pod utworzenie siedziby Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi oraz oddziału tej placówki w Dzierżąznej k. Zgierza. Z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w tymczasowej siedzibie Muzeum, otwarto także wystawę multimedialną „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? – listy dzieci z obozu na Przemysłowej”.

Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi będzie miało stałą siedzibę, Fot. Danuta Matloch

Wicepremier prof. Piotr Gliński wskazał, że dzisiejsze wydarzenie – zakup dwóch budynków mieszczących się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, w których powstanie siedziba główna Muzeum -  to ważny dzień dla Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Jedną z nieruchomości jest tzw. Verwaltung przy ulicy Przemysłowej 34 - budynek dawnej komendantury obozu, który będzie miejscem przeznaczonym do ekspozycji stałej. Wartość historyczną tej lokalizacji potwierdzają archiwalne fotografie, przedstawiające m.in. apel więźniów na tle budynku. Druga nieruchomość mieści się przy ul. Przemysłowej 29. W jej pobliżu znajdował się obozowy karcer. Muzeum pozyskało także nieruchomość w parku dworskim w Dzierżąznej w gminie Zgierz, gdzie mieściła się dawna wozownia. Budynek w czasie niemieckiej okupacji znajdował się nieopodal siedziby Heinricha Hansa Fugego, zastępcy komendanta Camillo Ehrlicha w obozie przy ul. Przemysłowej, a następnie kierownika filii w Dzierżąznej. Dzięki darowiźnie przekazanej na rzecz Muzeum przez władze gminy Zgierz, po przeprowadzeniu renowacji budynku, powstanie w nim oddział placówki z wystawami stałą i plenerową.

„Dzięki tym zakupom będziemy mogli szybko i sprawnie przenieść działalność Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu do miejsca docelowego. Miasto Łódź zobowiązało się też do przekazania 3 działek, które są konieczne do tego, aby całą instytucję zlokalizować na terenie dawnego obozu. Dziś dokonuje się kolejny etap pracy, możliwy dzięki całemu środowisku, które szybko zgromadziło się wokół nie tak dawno powołanej instytucji” – zaznaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Piotr Gliński podziękował  dyrektorowi Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi dr. Ireneuszowi Majowi oraz wszystkim podmiotom zaangażowanym w powstanie Muzeum.

„To dzięki inicjatywie dyrektora Maja, jak również osób i środowisk związanych z muzeum, oraz dzięki wsparciu Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka potrafiliśmy szybko znaleźć rozwiązanie dotyczące siedziby docelowej muzeum. Dziękuję za współpracę wszystkim podmiotom -  wójtowi gminy Zgierz, a także miastu Łódź. Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu to instytucja potrzebna nam wszystkim. W grudniu mija 80 lat od rozpoczęcia działalności obozu” – powiedział profesor Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia wystawy multimedialnej „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej” ocenił, że tę wstrząsającą wystawę trzeba bezpośrednio obejrzeć i dotknąć.

„Milczenie i modlitwa to pierwsze i jedyne możliwe reakcje podczas oglądania tej ekspozycji, gdyż człowiek jest bezradny wobec tego, co na niej widzi. Prezentuje ona listy niewinnych dzieci, które szukały kontaktu ze swoimi nieżyjącymi lub będącymi w więzieniu rodzicami. Duża część ofiar obozu w Łodzi to właśnie dzieci Polaków, którzy byli aresztowani albo skazani na śmierć” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) zostało powołane w maju 2021 r. jako państwowa instytucja kultury na podstawie zarządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pracownicy instytucji zajmują się m.in. gromadzeniem, opracowywaniem i przechowywaniem zbiorów związanych z historią obozu na Przemysłowej w Łodzi. Prowadzą również działalność wystawienniczą, edukacyjną oraz naukową.

Wystawa multimedialna „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej”

„Kochani rodzice, jak będziecie mogli, to wystarajcie się o jakieś wierzchy od skórkowych butów i dajcie obie na 37 numer drewnianych spodów, i przyślijcie mi, bo nie mam w czym chodzić. (…) Proszę o trochę szarego mydła i łyżkę, bo nie mam czym jeść” – czytamy w jednym z listów napisanych przez Halinkę Cubrzyńską, byłą więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci na Przemysłowej. Ten i wiele innych listów można zobaczyć na pierwszej wystawie multimedialnej przygotowanej przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Pierwsza wystawa multimedialna Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pt. „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej” powstała w oparciu o korespondencję obozową małych więźniów Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich, który funkcjonował w Łodzi od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r.). Muzeum, wychodząc naprzeciw przede wszystkim młodemu pokoleniu, przygotowało ekspozycję w formie multimedialnej. Dzięki temu młodzież szkolna  w przystępny sposób będzie mogła poznać historię o tragicznych losach najmłodszych ofiar wojny. Wystawa została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Wystawa ma skłaniać do refleksji nad losem polskich dzieci, ich cierpieniem, osamotnieniem i tęsknotą za rodziną. Ekspozycja ma również skłaniać do refleksji nad istotą dzieciństwa, którego mali więźniowie z obozu na Przemysłowej zostali bezwzględnie pozbawieni przez Niemców” – tłumaczy dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Otwarcie wystawy zaplanowano na grudzień, gdyż w chronologii niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w tym miesiącu miało miejsce szczególnie tragiczne wydarzenie. 80 lat temu odbył się pierwszy transport dzieci do obozu.

Wystawa została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}