Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi współprowadzone przez MKiDN
28.12.2022
„Rozwiązujemy dziś wieloletni instytucjonalny problem Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi - powołujemy wspólną instytucję kultury Fundacji „Correspondance des Arts” oraz polskiego państwa, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – przekazał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania umowy ws. współprowadzenia Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Wicepremier wręczył również powołanie na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum prof. Jolancie Rudzkiej-Habisiak.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że dzięki podpisaniu umowy o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej będzie możliwe m.in. znaczące wsparcie instytucji z budżetu państwa. Wskazał, że przekazanie muzeum ponad 2 mln zł rocznie umożliwi przede wszystkim przeprowadzenie generalnego remontu jego siedziby.
To moment decydujący o przyszłości. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi to 30-letnia unikalna instytucja. Z jednej strony ma w sobie zawarty know-how dotyczący książki artystycznej, druku artystycznego oraz dorobku polskiego w tym zakresie, ale ma także zaklętego w sobie ducha, a więc te siły moralne i duchowe, dzięki którym możliwe było niesienie takiego projektu przez lata – mówił prof. Piotr Gliński podczas konferencji.
Wicepremier przypomniał, że siedziba Muzeum Książki Artystycznej, należąca do Skarbu Państwa i będąca we władaniu Miasta Łódź, była obciążona ogromnym długiem, który przekraczał 30 mln zł.
Cieszę się, że udało się osiągnąć coś, co z punktu widzenia prawno-instytucjonalnego było bardzo trudne. To właśnie zniesienie długów umożliwiło przekształcenie statusu muzeum. W poczuciu wspólnej odpowiedzialności za to, że uratowaliśmy przyszłość tej instytucji, możemy dzisiaj podpisać umowę o współprowadzeniu. Dodatkowo w styczniu nastąpi wyposażenie instytucji w prawo wieczystego użytkowania nieruchomości – przekazał szef resortu kultury.
Podpisanie umowy o współprowadzeniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację „Correspondance des Arts” Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi jest realizacją głównego postanowienia listu intencyjnego z 12 marca 2021 r. dotyczącego utworzenia Muzeum.
Podczas wydarzenia minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Książki Artystycznej prof. Jolantę Rudzką-Habisiak, która od wielu lat jest związana z instytucją.
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Muzeum zostało założone w 1993 r. przez Fundację Correspondance des Arts. Jego siedzibą stała się historyczna Willa Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24, zlokalizowana w pofabrycznym kompleksie włókienniczym Scheibler-Grohman na Księżym Młynie w Łodzi. Właściciel budynku był znanym łódzkim fabrykantem i koneserem sztuki. Przed śmiercią w 1939 r. przekazał swoje cenne zbiory narodowi polskiemu. W willi zachowały się elementy dawnego wyposażenia m.in. wystrój gabinetu zaprojektowanego prawdopodobnie przez Otto Wagnera. Dzięki działaniom MKiDN nieruchomość zwolniona została z obciążeń hipotecznych.
Zbiory gromadzone przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi mają ogromne znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Instytucja chroni zabytki kultury materialnej w zakresie sztuki książki oraz techniki z epoki Gutenberga. Na szczególną uwagę zasługuje zespół matryc z Warszawskiej Odlewni Czcionek, przejęty łącznie z urządzeniami służącymi do produkcji. Zespół jest unikalny w skali światowej. Fundacja posiada również dwie gilotyny do papieru, półformatową prasę oraz maszynę do szycia drutem, do szycia ręcznego oraz oprawiania książek.
Nowo utworzone Muzeum będzie zatem kontynuatorem dotychczasowych osiągnięć i dorobku Fundacji m.in. poprzez: gromadzenie zabytków i wytworów kultury materialnej związanej ze sztuką książki, upowszechnianie informacji o rozwoju i procesie realizacji dzieła sztuki, jakim jest książka, prowadzenie działalności edukacyjnej inspirowanej zagadnieniami typografii, papiernictwa, introligatorstwa, wzornictwa przemysłowego i sztukami plastycznymi, prowadzenie badań nad kolekcjami bibliofilskimi i współczesną książką artystyczną, promowanie sztuki książki w kraju i za granicą.
Jolanta Rudzka-Habisiak
Obowiązki dyrektora Muzeum Książki Artystycznej od 1 stycznia 2023 r. pełnić będzie Jolanta Rudzka-Habisiak - profesor w dziedzinie sztuk plastycznych, absolwentka Wydziału Włókienniczego Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi).
Aktualnie związana z macierzystą uczelnią. Od 2012 r. kieruje Pracownią Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu. w latach 2012-2020 była rektorem Akademii, a od 2020 r. jest członkiem Rady ds. Stopni i prowadzi również Pracownię Stylizacji Wnętrz.
Jolanta Rudzka-Habisiak to artystka o międzynarodowej pozycji. W dorobku artystycznym ma ponad 250 wystawach zbiorowych – polskich i międzynarodowych oraz 45 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się sztuką tkaniny, projektowaniem dywanów, ale także działaniami opartymi na grafice artystycznej, malarstwie i technikach autorskich.
Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, jak Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), Excellence Award (II nagroda) na International Textile Competition w Kioto (1987), I nagroda Ministra Kultury i Sztuki na IV Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej (1988), I nagroda za miniaturę w Textile Art Center w Chicago (1992), Złoty Medal na 7. Międzynarodowych Triennale Tkaniny w Łodzi (1992) oraz Srebrny Medal i Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa na 9. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi (1998), Grand Prix na 5. Nadbałtyckich Biennale Miniatury w Gdyni (2001) czy Nagroda rektora ASP (w 1999, 2002 i 2005).
1 kwietnia 2020 r. została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.