W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Kultury Wilamowskiej już otwarte

02.07.2024

Język wilamowski jest naprawdę unikalny – posługuje się nim dziś tylko 10 osób! Muzeum Kultury Wilamowskiej ma zadbać o rewitalizację języka i kultury obecnej w Polsce od XIII wieku. W uroczystym otwarciu placówki wzięła udział podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska.

Wilamowice

Muzeum Kultury Wilamowskiej powstało dzięki współpracy Stowarzyszenia Wilamowianie oraz Uniwersytetu w Oslo. Muzealne ekspozycje ukażą zbiory związane z językiem wilamowskim oraz kulturą i historią grupy etnicznej Wilamowian – osadników przybyłych na pogranicze Śląska i Małopolski w 800 lat temu. Projekt o wartości ponad 8,5 miliona złotych dofinansowano z Funduszy Norweskich.

Wilamowianie - mieszkańcy miasteczka Wilamowice koło Bielska – Białej, zachowali swoją unikalną kulturę, strój i język, który stanowi swoistą mieszankę ówczesnych dialektów germańskich. Jednak język wilamowski zaczął zanikać po wojnie w wyniku komunistycznych represji.

Poza działalnością ekspozycyjną w Muzeum będą prowadzone badania naukowe, warsztaty i spotkania integrujące lokalną społeczność i nauka języka wilamowskiego. Będą także ciekawe doświadczenia i atrakcje dla turystów.  Można się o tym przekonać już 6 i 7 lipca podczas Dni Otwartych.

Architektonicznie projekt budynku nawiązuje do tradycyjnych zabudowań gospodarskich, typowych dla Wilamowic na przełomie XVIII i XIX wieku. Przygotowanie koncepcji architektonicznej zostało poprzedzone skrupulatnymi badaniami dokumentacji zachowanej architektury oraz źródeł archiwalnych (fotografii i planów). Bryła budynku nawiązuje do tradycyjnej formy miejsko-wiejskiego charakteru miejscowości, stylu architektonicznego, który zaniknął już prawie zupełnie z krajobrazu.

Norweskim partnerem projektu jest Wydział Lingwistyki i Studiów Skandynawskich Uniwersytetu w Oslo.

Więcej informacji: https://muzeum.wilamowice.pl

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}