W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości – zaproszenie do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości

07.11.2023

„Narodowe Święto Niepodległości to święto budowania wspólnoty poprzez pamięć i szacunek do przeszłości, ale także integrowania polskiej wspólnoty narodowej na przyszłość. (…) Ta rocznica we wszystkich badaniach opinii społecznej wskazywana jest przez Polaków jako największe zwycięstwo i powód do dumy” - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia, które odbędą się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości – zaproszenie do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości, fot. Danuta Matloch

Minister kultury przypomniał, że w 2016 roku został uruchomiony program wieloletni „Niepodległa” na lata 2017-2022. W takcie jego trwania, przy wsparciu państwa, zorganizowanych zostało ponad 2 000 wydarzeń w Polsce i za granicą.

Program ten zaktywizował społeczeństwo wokół 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wokół święta, które w poprzednich latach było niedostatecznie doceniane. Był to program o charakterze oddolnym i zdemokratyzowanym. Wiele konkursów miało na celu wsparcie licznych lokalnych inicjatyw – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że Biuro „Niepodległa”, które jest kontynuatorem wieloletniego programu, w tym roku – podobnie jak w poprzednich latach – organizuje bardzo wiele wydarzeń.

Niektóre z nich na stałe weszły do świadomości społecznej jak choćby „Niepodległa do hymnu”, czyli wspólne śpiewanie polskiego hymnu na całym świecie. Do kalendarza obchodów Święta Niepodległości na stałe wszedł także organizowany od 2018 r. Festiwal Niepodległa – wydarzenie otwarte, oddolne, rodzinne, które gromadzi wiele tysięcy osób i które umożliwia wspólne radosne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślił minister kultury.

Profesor Piotr Gliński poinformował, że Festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpocznie się o godz. 13.00 i będzie trwał do wieczora. W jego programie znalazły się m.in. koncerty, tańce, warsztaty dla dzieci, pokazy filmów VR oraz wiele innych wydarzeń.

Przy wsparciu Biura „Niepodległa” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego liczne wydarzenia odbywać się będą także w całym kraju.

Z pewnością jest to święto budowania wspólnoty poprzez pamięć i szacunek do przeszłości, ale także integrowania polskiej wspólnoty narodowej na przyszłość. Dziękuję organizatorom wydarzeń organizowanych zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju, i zachęcam wszystkich do wspólnego świętowania – zakończył minister kultury.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w blisko 1 000 miejscach w Polsce i na świecie zabrzmi „Mazurek Dąbrowskiego”. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w ramach Festiwalu Niepodległa, zaplanowane zostały m.in. koncerty na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, podczas których będzie można posłuchać duetu KARAŚ/ROGUCKI, Sary James, Baranovskiego, a także Kamila Bednarka. Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych na najmłodszych będą czekać atrakcje przygotowane w ramach sceny dla dzieci, a na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętni będą mogli uczyć się polskich tańców.

Uczestniczący w Festiwalu Niepodległa będą mogli również podziwiać parady, m.in. paradę zabytkowych samochodów, szczudlarzy, taneczną z motywem przewodnim poloneza i muzyczną z udziałem orkiestr. Ponadto zaplanowana została prezentacja mody retro i pokazy bicykli, a także występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”.

W całym kraju będą odbywać się m.in. wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. Można będzie wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach czy warsztatach.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}