W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie żyje Zofia Gołubiew

09.03.2022

Zmarła Zofia Gołubiew, historyk sztuki i była wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – poinformowało w środę Muzeum. Miała 80 lat.

Warszawa, 25.02.2015. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew podczas konferencji prasowej poświęconej wystawie "Olga Boznańska (1865-1940)" w Muzeum Narodowym w Warszawie, 25 bm. Wystawa 150 prac największej polskiej malarki okresu modernizmu Olgi Boznańskiej zostanie otwarta 26 bm. w warszawskim muzeum narodowym i trwać będzie do 2 maja br. (rp/mgut) PAP/Radek Pietruszka

Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Gołubiew, wieloletniej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Kochała i rozumiała sztukę. Konsekwentnie broniła zakupu przez polskie państwo bezcennej kolekcji Czartoryskich. Rodzinie i Bliskim składam wyrazy współczucia” - napisał w mediach społecznościowych wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Zofia Gołubiew (ur. 20 kwietnia 1942 r. w Krakowie) była dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2000-2015. W sumie pracowała tam 41 lat - od 1974 r. Od 1996 r. była wicedyrektorem muzeum do spraw naukowych. Z wykształcenia była historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za jej dyrekcji w MNK wyremontowano wiele oddziałów i otwarto nowe, jak Europeum czy udostępnione ponownie po ponad 70 latach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Urządzono nowe galerie i ogłoszono międzynarodowy konkurs na modernizację gmachu głównego. Podczas remontu galerii w Sukiennicach Gołubiew zdecydowała, że zamiast zamykać dzieła sztuki w magazynach można pokazać je w innym miejscu - na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Placówka pod jej kierownictwem otrzymała szereg nagród zarówno za realizacje architektoniczne, jak i ekspozycje.

Była autorką lub współautorką głośnych wystaw Siemiradzkiego, Grottgera, Kantora, Matejki, Wróblewskiego, Lebensteina.
Od 2001 roku Zofia Gołubiew była członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, uczestniczyła także w Radzie do Spraw Muzeów działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Krzyżem Małopolski, odznaką „Honoris Gratia”.

{"register":{"columns":[]}}