W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego zyskała wsparcie ze środków UE

21.08.2024

Oryginalna architektura, obiekty spełniające rolę świadków zastępczych oraz na nowo zaprojektowane budynki opowiedzą historię największego getta w okupowanej Europie. Powstająca w budynku przy ul. Siennej 60 w Warszawie siedziba Muzeum Getta Warszawskiego została nowym beneficjentem środków z UE. Projekt wybrano w trybie niekonkurencyjnym w ramach działania „Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej” programu FEniKS. Inwestycja będzie realizowana w latach 2023-2026.

Budynek dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, fot. MKiDN

Projekt pn. „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków d. Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki, czyli części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego”, upamiętnieni żydowskie getta w Warszawie.

Na siedzibę Muzeum wybrano unikatowy zespół architektoniczny dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, zbudowany w latach 1876-1878. Budynek ten towarzyszył żydowskiej społeczności Warszawy od końca lat 70. XIX wieku, pełniąc m.in. rolę szpitala dla dzieci żydowskich oraz miejsca, w którym Żydzi walczyli o życie podczas uwięzienia w getcie warszawskim. Bogata, wielowątkowa historia gmachu symbolicznie łączy losy Żydów w Warszawie od końca XIX wieku do okresu powojennego.

Całkowity koszt realizacji projektu szacowany jest na ponad 323,8 mln zł. Dofinansowanie ze środków w ramach programu FEnIKS wyniesie ponad 57,4 mln zł.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Muzeum Getta Warszawskiego

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}