Nowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego zyskała wsparcie ze środków UE
21.08.2024
Oryginalna architektura, obiekty spełniające rolę świadków zastępczych oraz na nowo zaprojektowane budynki opowiedzą historię największego getta w okupowanej Europie. Powstająca w budynku przy ul. Siennej 60 w Warszawie siedziba Muzeum Getta Warszawskiego została nowym beneficjentem środków z UE. Projekt wybrano w trybie niekonkurencyjnym w ramach działania „Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej” programu FEniKS. Inwestycja będzie realizowana w latach 2023-2026.
Projekt pn. „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków d. Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki, czyli części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego”, upamiętnieni żydowskie getta w Warszawie.
Na siedzibę Muzeum wybrano unikatowy zespół architektoniczny dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, zbudowany w latach 1876-1878. Budynek ten towarzyszył żydowskiej społeczności Warszawy od końca lat 70. XIX wieku, pełniąc m.in. rolę szpitala dla dzieci żydowskich oraz miejsca, w którym Żydzi walczyli o życie podczas uwięzienia w getcie warszawskim. Bogata, wielowątkowa historia gmachu symbolicznie łączy losy Żydów w Warszawie od końca XIX wieku do okresu powojennego.
Całkowity koszt realizacji projektu szacowany jest na ponad 323,8 mln zł. Dofinansowanie ze środków w ramach programu FEnIKS wyniesie ponad 57,4 mln zł.
Zapraszamy do odwiedzenia strony Muzeum Getta Warszawskiego.