Nowe przestrzenie Muzeum Zamkowego w Malborku – Przedzamcze otwiera się dla zwiedzających
27.04.2024
Biblioteka muzealna, pracownie konserwatorska oraz Centrum badań nad dziedzictwem pokrzyżackim to nowe przestrzenie zlokalizowane w odrestaurowanych budynkach Przedzamcza malborskiego Zamku. W ciągu ostatnich trzech lat dawne ruiny stały się w pełni nowoczesnym obiektem muzealnym.
Przebudowa, sfinansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoliła na dostosowanie odzyskanych przestrzeni do funkcji kulturalno-edukacyjnych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 30 mln zł, w tym ponad 15 mln z Programu Kultura (MF EOG). W uroczystości z okazji zakończenia inwestycji wzięła udział podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska.
Pragnę serdecznie pogratulować Państwu udanej realizacji inwestycji pn. Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych, zrealizowanej dzięki wsparciu w ramach Programu „Kultura” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Projekt ten przyczynił się w sposób znaczący do rozwoju współpracy międzynarodowej z partnerami z Norwegii – Fundacją Muzeum Nordland oraz Gminą Bodo – powiedziała wiceminister kultury.
Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku
Krzyżacki Zamek w Malborku był budowany na przestrzeni wieków od XIII do XV. Stanowi przykład znakomicie zachowanej architektury gotyckiej w Europie. W 1949 roku zespół zabudowań zamkowych w Malborku został wpisany do rejestru zabytków, a w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Zrealizowany projekt dotyczył obudowania z ruiny dwóch budynków gospodarczych zlokalizowanych na przedzamczu zamku w Malborku, zniszczonych w wyniku działań wojennych w 1945 roku. Budynki były zagrożone całkowitą degradacją, a dzięki realizacji projektu zostały przystosowane do pełnienia nowych funkcji kulturalno-edukacyjnych. W pierwszym obiekcie zlokalizowana jest biblioteka muzealna oraz pracownia konserwatorska, a w drugim mieści się Centrum badań nad dziedzictwem pokrzyżackim.
W ramach inwestycji przygotowano udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami takie jak windy, wjazdy bezprogowe czy pętle indukcyjne dla niedosłyszących. Dodatkowo zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu Muzeum będzie realizował ofertę kulturalno-edukacyjną, zawierającą działania skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami.
Partnerzy projektu
Partnerami Projektu z państw darczyńców byli: Fundacja Muzeum Nordland oraz Gmina Bodo (Norwegia). Partnerzy byli odpowiedzialni za organizowanie szkoleń zawodowych m.in. obejmujących metody digitalizacji zbiorów, technologie konserwacji drewna, wpływ globalnych zmian klimatu na stan zachowania zabytków architektury oraz za zorganizowanie wspólnej konferencji poświęconej dobrym praktykom w zakresie konserwacji zabytków oraz opracowywanie strategii promocji. Będą oni również uczestniczyć w tworzeniu oferty kulturalno-edukacyjnej oraz w jej późniejszym wdrażaniu poprzez organizację wystaw czasowych w Bodø oraz w Muzeum Zamkowym w Malborku.