W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Nowy początek. Modernizm w II RP”

Nowy początek. Modernizm w II RP _fot archiwum mnk

Instytucja polecająca

Muzeum Narodowe w Krakowie

Opis

W latach 1918–1939, po okresie zaborów, Polska znów cieszyła się niepodległością. Odrodzenie się po I wojnie światowej w dużej mierze otworzyło nowy rozdział jej dziejów, integralnie związany z hasłami nowoczesności. Młode państwo, aspirujące do znalezienia się wśród najbardziej rozwiniętych krajów Europy, dążyło do ukształtowania się na nowo, łącząc uniwersalne tendencje modernistyczne z lokalną specyfiką i odrębnością.

Katalog „Nowy początek. Modernizm w II RP” prezentuje pierwszą falę modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. W ośmiu esejach omówiono podstawy i przejawy nowych trendów m.in. w architekturze, sztuce religijnej, fotografii czy stylu życia. Ilustrujący omawiane zagadnienia obszerny album jest podzielony tematycznie na cztery części – przedstawia artystyczne wizje krytyki ówczesnej rzeczywistości; poszukiwania dróg odnowienia sztuki, m.in. przez odwołania do sztuki ludowej, twórczości dzieci czy wierzeń i praktyk ezoterycznych; sposoby realizacji haseł modernizacyjnych w różnych dziedzinach sztuki i życia oraz istotne cele polskiego modernizmu, wynikające z odzyskanej niepodległości i zastanej sytuacji społecznej i gospodarczej.

Publikacja towarzyszy wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” – drugiej w serii „4 x nowoczesność”, przedstawiającej różnorodne interpretacje „nowoczesności” w czterech okresach historii Polski w XX i XXI wieku.

Szczegółowe informacje

  • Rok wydania: 2022
  • Oprawa twarda
  • Liczba stron: 412
  • Książka w wersji polsko-angielskiej

Zakup

Cena: 120 zł

Nowy początek. Modernizm w II RP (mnk.pl)

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}