W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2024

80 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., o godzinie 17.00 na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie rozpoczęło się powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie. Planowane na kilka dni walki, trwały ponad dwa miesiące. Motywacją uczestników Powstania było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, fot. Piotr Nowak_PAP

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wraz z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, weteranami i mieszkańcami stolicy oddała hołd Powstańcom Warszawskim w godzinę „W” przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach.

Powstanie Warszawskie to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

Na wieść o warszawskim powstaniu Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. pół miliona osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

W niewoli znalazło się ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. Wśród nich niemal całe dowództwo AK, z gen. Komorowskim, mianowanym 30 września 1944 r. przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza Naczelnym Wodzem.

Doświadczenie wojny i braku wolności, szczególnie kiedy opowiadają o nich ocalałe powstanki i powstańcy, nabierają szczególnego znaczenia. Pamięć o nich zawsze będzie w nas żyła.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}