Odkryj niepokornych twórców kina – zapraszamy na Festiwal Nowe Horyzonty 2024
18.07.2024
Przed nami ponad 600 seansów i aż 285 filmów, które zobaczymy w ramach 24. edycji Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do 28 lipca będą trwały pokazy w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz na wrocławskim Rynku. Część filmów będzie można obejrzeć również online. Festiwal Nowe Horyzonty, którego partnerem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otworzyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.
Przed nami święto polskiej i zagranicznej kinematografii – okazja do spotkań z twórcami i artystycznego doświadczania kreacji filmowych i aktorskich. Myślę, że każdy trafi na film, który go zaskoczy i zostawi w nim swój ślad. Tegoroczny program jest niezwykle różnorodny – mówiła podczas otwarcia Festiwalu Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Tegoroczne Nowe Horyzonty rozpoczął pokaz filmu „Rodzaje życzliwości” Yorgosa Lanthimosa, który miał swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Specjalnym wydarzeniem dnia otwarcia była też międzynarodowa premiera „Minghuna” Jana P. Matuszyńskiego. W kolejnych dniach Festiwalu zobaczymy także inne polskie akcenty – wśród nich m.in. światowe premiery filmów: „Endless” w reż. Wojciecha Pusia, „Między nami są sytuacje” w reż. Michała Szcześniaka, „Próba łuku” w reż. Łukasza Barczyka oraz „Simona Kossak” w reż. Adriana Panka.
Jeżeli nie możesz być na miejscu, do 4 sierpnia br. potrwają emisje online, gdzie będzie można zobaczyć część filmów.
Polish Days 2024
Polish Days to kluczowe wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, którego współorganizatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jednym z partnerów.
W ramach tegorocznej edycji Festiwalu podczas Polish Days zaprezentowane zostaną cztery ukończone filmy, osiem tytułów w ramach „Work in Progress” i dziesięć projektów w fazie developmentu. Przedstawiciele branży filmowej z całego świata poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji. W ciągu trzech dni – od 21 do 23 lipca – na zamkniętych pokazach filmowych obejrzą gotowe filmy i ich fragmenty w fazie postprodukcji, jak również wysłuchają pitchingów projektów na etapie rozwoju. Polish Days to znakomita okazja dla producentów i twórców do promocji swoich dzieł oraz znalezienia zagranicznych partnerów, agentów sprzedaży, jak również zaprezentowanie projektów przed programerami kluczowych festiwali filmowych.
Lista filmów prezentowanych podczas Polish Days 2024: https://pisf.pl/aktualnosci/selekcja-tytulow-na-polish-days-2024/
Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty
Konkurs jest wizytówką wrocławskiego festiwalu. Wśród 12 tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się:
- „Arkadia” (Arcadia) Yorgosa Zoisa;
- „Blue Sun Palace” Constance Tsang;
- „Duszyczka” (Twittering Soul) Deimantasa Narkevičiusa;
- „Ivo” Evy Trobisch;
- „Mowa wspólna” (Universal Language) Matthew Rankina;
- „Pepe” Nelsona Carla De Los Santosa Ariasa;
- „September rozkazuje” (September Says) Ariane Labed;
- „Skarby” (Hoard) Luny Carmoon;
- „Słodki sen” (Sweet Dreams) Eny Sendijarević;
- „Śpiąc z otwartymi oczami” (Sleeping with Your Eyes Open) Nele Wohlatz;
- „Wytłumaczenie wszystkiego” (Explanation of Everything) Gábora Reisza;
- „ZONA” (ZONE) Christiny Friedrich.
Najlepszy film wybierze jury w składzie: Rodrigo Moreno (ubiegłoroczny laureat Grand Prix za „Delikwentów”), Anthony Lapia (ubiegłoroczny zdobywca wyróżnienia za „After”), Jan P. Matuszyński, Kasia Smutniak oraz Ann Oren. Swój ulubiony tytuł w głosowaniu publiczności wskażą również widzowie.
Odwiedź Scenę Artystyczną i zobacz pokazy filmów na rynku
„Kino, które prowadzi” – to tegoroczne hasło Sceny Artystycznej. W jej programie znalazła się m.in. sekcja „Let’s Go” z filmowymi portretami podążania do celu, błądzenia po labiryntach, a zarazem szukania nowych ścieżek. W ramach sceny powstała także wystawa „Kroki/Steps”. W Studio BWA Wrocław, galerii Entropia i Krupa Gallery zobaczymy prace dotyczące refleksji nad chodzeniem lub dokumentujące praktyki wędrowania, zaś w przestrzeni miasta będzie można samemu zrealizować artystyczne scenariusze spacerów, przechadzek i wypraw. Wstęp na wydarzenia Sceny Artystycznej jest wolny.
Tradycją festiwalu stały się też bezpłatne pokazy w ramach plenerowego Kina na Rynku. Codziennie o godz. 22.00 w samym sercu stolicy Dolnego Śląska można zobaczyć kultowe klasyki i festiwalowe perełki, takie jak m.in. „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Skazanych na Shawshank” Franka Darabonta czy „Biegnij, Lola, biegnij” Toma Tykwera.
Inna strona Nowych Horyzontów
W 40. rocznicę premiery uhonorowanego ośmioma Oscarami „Amadeusza” Miloša Formana będziesz mógł obejrzeć go z muzyką na żywo w wykonaniu ponad 100-osobowego zespołu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Holendra Ernsta van Tiela. Film zostanie wyświetlony 20 lipca w Hali Stulecia. Z kolei muzykę do filmu „Elektryczny dom” Bustera Keatona z 1922 roku w galerii Toy Piano zagra zespół Małe Instrumenty. W ramach Festiwalu odbędą się też specjalne wieczory z serialami Netflixa, prezentacja wystawy poświęconej fenomenowi współczesnego polskiego plakatu filmowego i pokaz z serii Kino Organowe w Narodowym Forum Muzyki.
Na wydarzenie wraca również scena VR, która zaprezentuje wybitne projekty wyznaczające nowe horyzonty immersyjnego doświadczania kina. W jej programie znalazły się m.in. nagrodzone w prestiżowej sekcji „Venice Immersive” na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji: „Pieśni dla przechodnia” Celine Daemen oraz „Flow” Adriaana Lokmana.
O Festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego. Pokazywane na nim dzieła stanowią prezentację idei wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych tworzących wbrew modom, ale budzących emocje i dyskusje. Festiwal przybliża również najciekawsze miejsca na filmowej mapie świata, odkrywając kinematografie rzadko obecne w regularnej dystrybucji.
Z biegiem lat Nowe Horyzonty stały się najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy (ponad 100 tys. widzów każdego roku).
Zapraszamy do udziału w 24. edycji Festiwalu. Nie może Was tam zabraknąć!
Program Festiwalu