W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłosiliśmy program kulturalny polskiej Prezydencji w UE

13.12.2024

Kultura jest wspólna – to uniwersalny język, który pozwala nam zrozumieć siebie nawzajem i budować więzi. Odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości i jest mostem łączącym różne pokolenia, narody i perspektywy. Ogłoszony dziś program kulturalny polskiej Prezydencji będzie symbolem dialogu, różnorodności i wspólnej pracy na rzecz przyszłości, gdzie w centrum postawimy młodych twórców, ale też odpowiemy na wyzwania technologiczne, jakie pojawiają się przed rynkiem audiowizualnym.

Ogłosiliśmy program kulturalny polskiej Prezydencji w UE, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Polska kultura przez najbliższe sześć miesięcy będzie budowała sieć współpracy kulturalnej i rozwijała międzynarodowy dialog zarówno na arenie międzynarodowej, jak i poprzez działania krajowe. To, co rozpoczynamy podczas Prezydencji będzie prognostykiem dla kolejnych możliwości rozwijania polskiej kultury.

Kultura buduje naszą tożsamość

Nikt z nas nie byłby tym kim jest, gdyby nie kultura i jej różnorodność. Kultura jednoczy, inspiruje i łączy w dialogu, dlatego jest tak ważna dla europejskiej tożsamości. Podczas prezydencji będziemy rozmawiali o tym dokąd zmierzamy jako wspólnota.

Przed nami sześć miesięcy podróży przez sztukę, teatr, film, muzykę i literaturę. To nasz moment, aby opowiedzieć Europie, jak kultura może jednoczyć, łączyć i odpowiadać na współczesne wyzwania – od zmian społecznych po wyzwania globalne. Na tle europejskim, pokażemy nasze bogactwo i zaangażowanie w międzynarodową współpracę.

Kultura jest dla nas wszystkich ważna. Kultura jest przestrzenią dialogu i my do tego dialogu mamy teraz okazję zaprosić całą Europę. Stawiamy w centrum młode twórczynie i twórców, ponieważ to oni za kilka lat będą opowiadać o naszej tożsamości. Język kultury jest uniwersalnym dziedzictwem i doskonałym narzędziem wzmacniania tożsamości, ale też opowiadania o ważnych społecznie zagadnieniach – zaznaczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Dwa priorytety kulturalne polskiej Prezydencji

Polska prezydencja w obszarze kultury skupi się na dwóch priorytetach: wspieraniu młodych twórców oraz aktualizacji ram prawnych dla sektora audiowizualnego.

1. Młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy:

Wsparcie dla młodych artystów i twórców na początku kariery zawodowej jest kluczowym zagadnieniem, które zyskuje coraz większe znaczenie na poziomie europejskim. Polska Prezydencja w Unii Europejskiej stawia młodych twórców w centrum uwagi.

Stawiając młode talenty w centrum będziemy pracować nad:

  • wspieraniem rozpoczynania kariery w sektorach kreatywnych,
  • zmianami i rozwijaniu narzędzi tj. Program Kreatywna Europa. W ramach perspektywy 2021-2027 chcemy przedyskutować raport dotyczący obecnego funkcjonowania programu i podzielić się propozycjami dla kształtu nowego Programu Kreatywna Europa, który będzie realizowany po 2027 roku.

2. Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego:

Dynamicznie zmieniający się rynek audiowizualny wymaga dostosowania regulacji prawnych, aby skutecznie odpowiadały na wyzwania współczesnej technologii i konsumpcji mediów. Polska podejmie dyskusję w Radzie UE nad kluczowymi aspektami rewizji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMS), której ocena jest zaplanowana przez Komisję Europejską na koniec 2026 roku.

Spotkania i konferencje

Będziemy rozmawiać o systemowych zmianach w UE z przedstawicielami krajów członkowskich w ramach formalnych i nieformalnych spotkań oraz spotkamy się z ekspertami podczas konferencji:

1. Konferencja dotycząca sytuacji młodych artystek i artystów – (9-10.04.2025 r., Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie)

Podczas konferencji będziemy dyskutować o szansach i wyzwaniach przed jakimi stoją młode artystki i artyści. W ramach konferencji planujemy 6 paneli tematycznych skupiających się na projektowaniu ścieżki zawodowej artysty, zagadnieniach związanych z kształceniem twórców, przyszłości zawodów twórczych, przedsiębiorczości twórców, ich zdrowia oraz zagadnień związanych z ich wsparciem.
 

2. Konferencja o sztucznej inteligencji w kontekście mediów, usług audiowizualnych i prawa autorskiego – (24-25.04.2025 r., Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi)

Planujemy 7 paneli tematycznych dotyczących pracy dziennikarzy, walki z dezinformacją, sektorów kreatywnych, egzekwowania praw własności intelektualnej. Poruszymy także wątek edukacji medialnej i kształtowania kompetencji cyfrowych obywateli.

Polska Prezydencja to wyjątkowa okazja do zaprezentowania naszej kultury, historii i twórczości, a także do wzmocnienia więzi społecznych i międzynarodowych oraz pokazania jak nasza kultura inspiruje, zbliża i zachwyca, odzwierciedlając ducha współczesnej Europy.

Pracowaliśmy nad tym programem osiem miesięcy i staraliśmy się po pierwsze zadbać o każdy zakątek Polski. Chcieliśmy, żeby Prezydencja, hasła Prezydencji i to czym jest polska Prezydencja trafiło do każdego miejsca w Polsce, ale i do każdego miejsca w Europie. Przygotowany przez nas program i założenia prezydencji będą mieć swój wpływ na przyszłość pokoleń – podkreśliła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN.

Zagraniczny program kulturalny polskiej Prezydencji w Radzie UE

Zagraniczny program kulturalny polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, obejmie ponad 20 krajów Europy, oferując blisko 100 różnorodnych wydarzeń artystycznych. Pod hasłem „Culture sparks unity”, będzie promować współczesną polską scenę artystyczną, z naciskiem na młode pokolenie twórców. Koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe i spotkania literackie odbędą się zarówno w krajach UE, jak i państwach kandydujących, podkreślając idee solidarności i międzynarodowej współpracy.

Nie zależy nam na tworzeniu jednostronnej wizji i jednostronnej narracji o polskiej kulturze. Jesteśmy ważną częścią kultury międzynarodowej i to jest widoczne w tym programie -  jesteśmy jak iskra, która będzie nadawać blasku – powiedziała Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.    

Poznaj program 

Krajowy program kulturalny polskiej Prezydencji w Radzie UE

Koncerty młodych artystów, Międzynarodowe Forum Europa z widokiem na przyszłość, koprodukcje projektów artystycznych, upowszechnianie idei europejskich, wspieranie projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym i koncert finałowy Prezydencji to główne punkty krajowego programu kulturalnego polskiej Prezydencji w Radzie UE, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Odchodzimy od mega produkcji sygnowanych nazwiskami wybitnych kuratorów na rzecz oddania inicjatywy przede wszystkim samorządom, wzmocnieniu małych miejscowości, miejscowości właściwie wszystkich trzech szczebli - Polski powiatowej, miast wojewódzkich i tych europejskich stolic, które widzieliśmy niedawno w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – podkreślił Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Poznaj program 

Polska Prezydencja to także programy wspierające

Łącznie na programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspierające Prezydencję przeznaczyliśmy 32 mln złotych. Pozwoli to na organizację wydarzeń/widowisk artystycznych, działań edukacyjno-animacyjnych, włączających społeczność lokalną, jak również rezydencji artystycznych młodych twórczyń i twórców kultury.

W naborze do programu „SYNERGIE”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury,  wpłynęło 380 wniosków. Do programu „Kultura inspirująca” 2025-2026 złożono 38 wniosków, a do programu „Edukacja artystyczna 2025” - 31. Wyniki programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2025” poznamy 15 grudnia.

Polska Prezydencja w Radzie UE

„Bezpieczeństwo, Europo” jest hasłem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, które będzie trwało od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.

Program kulturalny jest absolutnie w tym trzonie polskiej prezydencji w Radzie Unii, bo trudno inaczej, lepiej wypracować wzajemne zrozumienie, niż właśnie przez projekty kulturalne, które bardzo często zapominają o granicach, zacierają granice – zaznaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony polskiej Prezydencji 2025, a także mediów społecznościowych Polish presidency of the Council of the European Union: Facebook i Instagram, na których znajdziecie program, nasze priorytety oraz najświeższe informacje na ten temat.

Zapraszamy do aktywnego śledzenia stron www oraz mediów społecznościowych:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowego Centrum Kultury

Instytutu Adama Mickiewicza

Culture.pl

Szczegółowy program zagranicznych wydarzeń kulturalnych Prezydencji dostępny będzie od początku stycznia na stronie: www.poland2025eu.culture.pl

Materiały

Prezentacja - Program kulturalny polskiej Prezydencji
Prezentacja​_-​_Program​_kulturalny​_polskiej​_Prezydencji.pdf 5.17MB

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}