W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogród Pałacu Prezydenckiego wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego

09.10.2024

Historyczny Ogród Pałacu Prezydenckiego, znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48 w Warszawie, jest kolejnym obiektem wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Decyzję o wpisie podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W uroczystości z okazji wpisania ogrodu do rejestru zabytków uczestniczyła Bożena Żelazowska, generalna konserwator zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ogród Pałacu Prezydenckiego, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że historyczny Ogród Pałacu Prezydenckiego to unikalny w skali miasta przykład założenia ogrodowego, które pomimo wielokrotnych rearanżacji, zniszczeń wojennych i projektów odbudowy zachowało swoją autentyczność i integralność. Ogród współtworzy łańcuch założeń ogrodowych rozciągających się od Młocin po Natolin i stanowi istotne źródło wiedzy na temat historii polskiego ogrodnictwa, dziejów zagospodarowania skarpy wiślanej w Warszawie oraz działalności poszczególnych architektów.

Ogród Pałacu Prezydenckiego – rys historyczny

Początki Ogrodu Pałacu Prezydenckiego wiążą się z wzniesionym w 1643 r. dla hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego pałacem autorstwa Costante Tencalli oraz zaprojektowanym wówczas ogrodem położonym na skarpie. Kolejnymi właścicielami rezydencji była rodzina Lanckorońskich, a następnie Radziwiłłów, która w 1685 r. zrealizowała pierwszą z licznych rearanżacji ogrodu. W drugiej połowie XVIII w. przeprowadzona została przebudowa pałacu, zaprojektowana w latach 1730-1750 przez saskiego architekta Johanna Sigmunda Deybla von Hammerau dla Michała Kazimierza Radziwiłła. Pracami ogrodowymi kierował wówczas Carl Georg Knackfuss, który przywrócił podział na 4 tarasy skomunikowane ze sobą za pomocą ramp i schodów oraz zaprojektował liczne baseny wodne, wodotryski i ozdobne partery.

W 1818 r. po przejęciu nieruchomości przez rząd Królestwa Kongresowego budynek wraz z ogrodem został przebudowany wg projektu Chrystiana Piotra Aignera. W zakresie zieleni prace obejmowały przekształcenie ogrodu w założenie krajobrazowe z licznymi kępami drzew i krzewów, zbiornikami wodnymi oraz nieregularnymi alejkami. Po 1918 r. ówczesny Pałac Namiestnikowski został przeznaczony na siedzibę Prezydium Rady Ministrów. Przebudową rezydencji kierował architekt Marian Lalewicz, który w zakresie zieleni zdecydował się na połączenie rozwiązań charakterystycznych dla XVII- i XVIII-wiecznych założeń ogrodowych oraz modernizmu.

W czasie II wojny światowej ogród i jego zabudowania, z wyjątkiem drewnianej oranżerii, nie uległy zniszczeniu. W związku z przeznaczeniem rezydencji na funkcje rządowe w latach 1949-1951 powstał projekt rearanżacji ogrodu autorstwa Gerarda Ciołka o monumentalnej formie nawiązującej do włoskich założeń ogrodowych. Koncepcja te jednak nie została zrealizowana. Zachowano przedwojenne zagospodarowanie, które zostało uzupełnione o obiekty infrastruktury technicznej oraz małej architektury. W latach 90. XX w. pałac został przeznaczony na siedzibę Prezydenta RP.

Jak dziś wygląda ogród?

Istniejąca na terenie ogrodu zabudowa i elementy małej architektury są świadectwem dokonujących się przez wieki przekształceń oraz zmian koncepcyjnych. Widać je na przykładzie zagospodarowania dwóch górnych tarasów z dekoracyjnymi zbiornikami wodnymi oraz przeniesionymi w latach 20. XX w. figurami leżących lwów, pierwotnie flankujących wejście do gmachu Mennicy Warszawskiej.

Wartość artystyczna ogrodu wynika z zachowanych i czytelnych elementów kompozycyjnych, tarasów, zbiorników wodnych, zabudowy i zaprojektowanej zieleni. Łączą one w sobie nawiązania do włoskich XVII i XVIII-wiecznych założeń ogrodowych, pozostałości ogrodu krajobrazowego o zróżnicowanych skupiskach drzew i krzewów oraz modernistycznego minimalizmu wyrażającego się poprzez rozwinięty układ z dwoma osiami widokowymi.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}