W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Janusza Majewskiego

18.01.2024

„Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego artysty – Janusza Majewskiego. Smutny to dzień nie tylko dla polskiej kultury, ale także dla wszystkich, którzy mieli zaszczyt poznać i docenić Jego niezrównane talenty jako reżysera filmowego, scenarzysty i pisarza” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście odczytanym dziś przez podsekretarz stanu w MKiDN Martę Cienkowską podczas ostatniego pożegnania Janusza Majewskiego. Wybitny reżyser, który zmarł 10 stycznia br. w wieku 92 lat, spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Ostatnie pożegnanie Janusza Majewskiego, fot. Danuta Matloch

Minister kultury podkreślił, że Janusz Majewski swoimi filmami nie tylko dostarczał widzom niezapomnianych chwil, ale był również niezwykle cenionym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, który walczył w latach 80. o wprowadzenie na ekrany filmów zakazanych przez cenzurę.

Jego działalność, jako obrońcy wolności słowa i przekazu artystycznego, na zawsze wpisała się w historię polskiego kina – podkreślił szef resortu kultury.

Bartłomiej Sienkiewicz wspomniał o wyjątkowej, 60-letniej karierze reżyserskiej artysty.

Pan Janusz Majewski stworzył dziesiątki kultowych dzieł, które pozostaną ważne zarówno dla historyków sztuki, jak i dla dzisiejszego pokolenia. Jego nietuzinkowy sposób myślenia i umiejętność przedstawienia szarej rzeczywistości zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i widzów – zaznaczył.

Minister kultury wskazał, że Janusz Majewski był nie tylko mistrzem kina gatunkowego, ale również mistrzem przekazu artystycznego, którego fascynacja kinem traktowana była jako synteza wielu dziedzin sztuki.

Jego droga do wolności prowadziła przez kamerę i film, które stanowiły nie tylko narzędzie artystyczne lecz także sposób dystansowania się od rzeczywistości PRL-u. Jego wyjątkowy talent i sposób postrzegania świata nie tylko pozostawiły niezatarte piętno na ekranie, ale również kształtowały nowe pokolenia artystów jako wykładowca i pedagog przekazując swoją pasję i wiedzę – podkreślił szef resortu kultury.

W tych trudnych chwilach pragnę złożyć Rodzinie i Bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia. Jego twórczość i dziedzictwo pozostaną z nami na zawsze, a Jego wkład w rozwój polskiej kultury będzie trwał wiecznie. Cześć Jego Pamięci! – zakończył.

Janusz Majewski

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}