W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie ws. tantiem dla polskich twórców i wykonawców z tytułu emisji w serwisach streamingowych

17.11.2022

W związku z nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi jakoby polscy twórcy i wykonawcy nie otrzymywali tantiem za eksploatację filmów w Internecie z powodu braku implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że brak implementacji dyrektywy nie ma wpływu na wypłacanie twórcom i wykonawcom dodatkowego wynagrodzenia z tytułu emisji w serwisach streamingowych.

Bordowa teczka z napisem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fot. Danuta Matloch

W przepisach ww. dyrektywy nie ma zapisu o dodatkowym wynagrodzeniu dla twórców i wykonawców za eksploatację ich filmów w Internecie. Dyrektywa przewiduje jedynie ogólny obowiązek zapewnienia twórcom i wykonawcom „odpowiedniego i proporcjonalnego” wynagrodzenia, zezwalając na stosowanie „różnych mechanizmów”. Nie jest to jednak rozwiązanie bezwzględnie wymagane przez dyrektywę. W UE tylko nieliczne państwa wprowadziły podobne przepisy, np. w przypadku streamingu muzyki prawo do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu zostało wprowadzone jedynie w Hiszpanii i niedawno w Belgii.

Art. 18 dyrektywy brzmi:

1. Państwa członkowskie zapewniają, aby w przypadku gdy twórcy i wykonawcy udzielają licencji lub przenoszą swoje wyłączne prawa do eksploatacji ich utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną, mieli oni prawo do odpowiedniego i proporcjonalnego wynagrodzenia.

2. Przy wdrażaniu zasady określonej w ust. 1 do prawa krajowego państwa członkowskie mogą stosować różne mechanizmy i uwzględniają zasadę swobody zawierania umów oraz sprawiedliwą równowagę praw i interesów.

W przygotowanym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekcie ustawy implementującej dyrektywę przewiduje się nowelizację art. 70 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych poprzez wprowadzenie przepisu przyznającego twórcom i wykonawcom prawo do „stosownego wynagrodzenia” za eksploatację filmów w Internecie.

Niezależenie od projektowanych rozwiązań mających wprowadzić dodatkowe wynagrodzenie dla twórców i wykonawców za korzystanie z filmów na platformach VOD, obecnie obowiązujące przepisy nie stoją na przeszkodzie, aby twórcy seriali lub filmów ustalali z producentem – w regulującej ich wynagrodzenie umowie – prawo do udziału w zyskach z eksploatacji filmów lub seriali na platformach VOD.

{"register":{"columns":[]}}