W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwieramy Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – miejsce, które łączy pokolenia

24.05.2024

Multimedialna lekcja historii dla najmłodszych i powrót do bajek z dzieciństwa dla rodziców oraz dziadków – to propozycja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, które dziś zainaugurowało swoją działalność. Centrum jest połączeniem nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Powstało tuż przy zabytkowej Wili Rotha z 1880 roku, która od końca lat 40. ubiegłego wieku jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Otwieramy Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – miejsce, które łączy pokolenia, fot. Danuta Matloch

W uroczystości otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO wzięła udział podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska. Inwestycję sfinansowano ze środków pochodzących z tzw. funduszy norweskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Bielsko-Biała. Jej wartość wyniosła ok. 41 mln zł.

Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Przekształcenie Studia Filmów Rysunkowych w państwową instytucję kultury było bardzo dobrą decyzją. Dzięki niej możemy wspólnie tworzyć i wspierać polską animację, która jest naszym dziedzictwem. Mam nadzieję, że otwierane dziś Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO będzie miejscem wielu fascynujących doznań dla ludzi z całej Polski, a także Europy, zaś  dla odwiedzających je najmłodszych stanie się inspiracją do tworzenia własnych ścieżek artystycznej kariery – powiedziała wiceministra kultury Marta Cienkowska.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Jego główną atrakcją jest multimedialna, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach wystawa stała, która poprzez dwie równoległe i powiązane ze sobą ścieżki - historyczną i praktyczną – opowiada o dorobku twórczym Studia, a także przybliża proces tworzenia animacji. Zwiedzający mogą dowiedzieć się jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu, jak również samodzielnie wcielić się w rolę reżysera i stworzyć własną animację. Częścią centrum jest również sala kinowa i amfiteatr.

Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji – łącznie z remontem siedziby wytwórni – wyniósł ok. 41 mln zł i został sfinansowany ze środków pochodzących z tzw. funduszy norweskich, czyli MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Bielsko-Biała.

W weekend otwarcia (25-26 maja) Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO zaplanowano szereg atrakcji. W amfiteatrze odbędzie się premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki”, połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk – twórczynią serii o czworonożnych detektywach. Natomiast w sali kinowej zostanie pokazany pilotażowy odcinek serialu „Bystre Oczka” – nowej produkcji Studia Filmów Rysunkowych. Odbędą się także warsztaty filmowe, gry terenowe oraz koncerty.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej

Instytucja rozpoczęła działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, działające przy redakcji Trybuny Robotniczej. Jej założycielami byli bracia Zdzisław i Maciej Lachur oraz Władysław Nehrebecki, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser.

W Studiu stworzono ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Przygody Błękitnego Rycerzyka”.

1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. przekształcono je w państwową instytucję kultury.

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}