W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otworzyliśmy wystawę o Andrzeju Wajdzie w Tokio

11.12.2024

Reżyser wielkich filmów historycznych oraz dokumentalista współczesności, który przyczynił się do pogłębienia polsko-japońskiej współpracy ma swoją wystawę w samym epicentrum japońskiej kinematografii. W National Film Archives of Japan otworzyliśmy ekspozycję „Wajda. Film Director”. W uroczystości uczestniczyła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. MKiDN

Wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas wizyty w Tokio spotkała się także z Atsushim Nonaką, ministrem stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT), Pawłem Milewskim, Ambasadorem RP w Japonii oraz Urszulą Osmycką, dyrektorką Instytutu Polskiego w Tokio i jego pracownikami. 

Andrzej Wajda to artysta, który mówił do serc – nie tylko Polaków, ale i widzów na całym świecie. Jego fascynacja Japonią, która zaczęła się w trudnych czasach wojny, a zaowocowała stworzeniem Centrum Manggha, jest dla mnie dowodem na to, że kultura potrafi przekraczać wszelkie granice – także te naznaczone przez ból i konflikty. Kiedy odwiedzałam Mangghę w Krakowie zawsze byłam pod wrażeniem, jak idealnie łączy ona nasze dwie tradycje. Dziś jestem wzruszona, że w tym dialogu możemy zrobić kolejny krok, organizując wystawę w Narodowej Filmotece Japonii  - powiedziała Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN podczas otwarcia wystawy „Wajda. Film Director” -  Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tej wyjątkowej wystawy. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się kolejnym ważnym krokiem w budowaniu przyjaźni polsko-japońskiej – dodała.

 Wystawa „Wajda. Film Director”

Wystawa prezentuje wyjątkową perspektywę, która skupia się na głębokich związkach polskiego reżysera z Japonią. Szkice reżysera, trofea z nagród festiwali filmowych czy kostiumy noszone w jego filmach, które można zobaczyć na wystawie, pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Ekspozycja obejmuje także projekcje wideo i elementy cyfrowe. Wystawa została podzielona na 6 sekcji:

  • mity dzieciństwa – prezentującą zachwyt nad XIX-wieczną Polską, który ukształtował ducha Wajdy i znalazł swój wyraz w jego filmach;
  • piekło - ukazującą sposób, w jaki Wajda przedstawiał Polaków stawiających opór nazistowskiej okupacji, m.in. poprzez przywołanie filmu „Popiół i diament”;
  • nową falę – przedstawiającą Wajdę jako lidera „polskiej szkoły”, wchodzącej w skład „nowej fali”, która pod koniec lat 50. zrewolucjonizowała światowe kino;
  • rewolucję – poświęconą współpracy Wajdy z ruchem robotniczym „Solidarność” i podkreślającą jego udział w transformacji sytemu politycznego w Polsce;
  • (nie)śmierć – ukazującą inną stronę filmów Wajdy - spokój i nostalgię;
  • w Japonii - skupiającą się na głębokiej relacji łączącej Wajdę z Japonią.

Wystawę uzupełnia repertuar 14 filmów, które wcześniej nie były pokazywane w japońskich kinach, a także pokazy z użyciem taśm 35 mm z zamkniętej w 2022 r. kolekcji Iwanami Hall.

Dowiedz się więcej: https://www.nfaj.go.jp/english/film-program/film-director-andrzej-wajda/

Wzmacniamy polsko-japońskie relacje

Japonia jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w obszarze kultury. Wyjątkowym wydarzeniem w polsko-japońskich stosunkach kulturalnych są trwające właśnie obchody 30. rocznicy powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. 

Rozmowy z Atsushim Nonaką, ministrem stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) dotyczyły m.in. obecności Polski na Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace, jak również programu kulturalnego i priorytetów polskiej prezentacji w Radzie UE. Zaprosiliśmy także  przedstawicieli ministerstwa oraz artystów  do udziału w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, którego finał odbędzie się w październiku 2025 roku w Warszawie. Rozmawialiśmy też o rozwijaniu współpracy przy projektach gamingowych.

Natomiast spotkanie z Urszulą Osmycką, dyrektorką  Instytutu Polskiego w Tokio i jego pracownikami było okazją do omówienia najbliższych projektów, jakie planujemy w tym kraju. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}