W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podczas 40. posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej wręczyliśmy powołania nowym członkom Rady

30.10.2024

Prof. Havi Dreifuss i Michael Schudrich odebrali z rąk Hanny Wróblewskiej, ministry kultury i dziedzictwa narodowego oraz Władysława Teofila Bartoszewskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, nominację na nowych członków Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej IV kadencji. Członków MRO powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Posiedzenie Rady oraz wręczenie powołań odbyło się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Podczas 40. posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przedstawione zostało sprawozdanie z działalności Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu oraz plany dotyczące organizacji obchodów 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia 2025 r. Rozmawiano także o sprawach bieżących.

Nowi członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

prof. Havi Dreifuss

Pracowniczka Centrum Badawczego Kultury i Historii Polskich Żydów na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz doradczyni ds. historycznych przy tworzeniu programów edukacyjnych w Międzynarodowej Szkole Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vashem.

Michael Schudrich

Urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie pochodzącej z Polski. Rodzice jego matki, Doris Goldfarb, pochodzili z Baligrodu. Jego ojciec, David, był rabinem. Studiował religioznawstwo w State University of New York w Stony Brooks, a następnie historię na Columbia University. W 1982 r. otrzymał konserwatywną smichę w Jewish Theological Seminary of America. W latach 1981-1989 był rabinem w Tokio w Japonii. Po powrocie z Japonii zaczął pracować dla Fundacji Laudera. W 1990 r. został jej wysłannikiem w Polsce. W 2000 r. został głównym rabinem Warszawy i Łodzi, zaś w 2004 r. otrzymał nominację na Naczelnego Rabina Polski. Michael Schudrich jest członkiem Rabbinical Council of America, Conference of European Rabbis oraz Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej. W 2005 r. otrzymał polskie obywatelstwo.

Skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (IV kadencji) 

Międzynarodowa Rada Oświęcimska

Organ opiniodawczo-doradczy Prezesa Rady Ministrów. Do jej zadań należy współdziałanie z premierem, właściwymi ministrami, wojewodami, organami samorządu terytorialnego oraz dyrektorami muzeów zarządzających terenami byłych niemieckich nazistowskich obozów zagłady, zwanych Pomnikami Zagłady, w zakresie ich ochrony i zagospodarowania. Do pozostałych zadań Rady należy m.in. promocja – także na forum międzynarodowym – działań podejmowanych dla należytej ochrony i upamiętnienia Pomników Zagłady, a także przygotowywanie opinii dotyczących przedsięwzięć wystawienniczych, w tym merytorycznej zawartości ekspozycji, wystaw stałych i czasowych organizowanych na terenie Pomników Zagłady.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}