W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podejmujemy współpracę z Kaliszem dbając o rozwój szkolnictwa artystycznego

20.12.2024

Porozumienie o współpracy podpisane przez dr. Sławomira Rogowskiego, podsekretarza stanu w MKiDN i Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza otwiera nowy rozdział w historii szkolnictwa artystycznego w Kaliszu. Dokument dotyczy współpracy w zakresie funkcjonowania szkół artystycznych w tym mieście oraz rozwoju kształcenia w specjalności fortepianmistrzostwo.

Podejmujemy współpracę z Kaliszem dbając o rozwój szkolnictwa artystycznego fot. MKiDN

W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli również goście: posłanka Barbara Oliwiecka, Judyta Fibiger – wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera oraz Szymon Jasnowski, prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów oraz Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN.

Podpisane dziś porozumienie to wynik zaangażowania i konsekwentnej pracy wielu osób, które podążały za wspólną wizją.  Współpraca pomiędzy Ministerstwem a Kaliszem zaowocowała powstaniem nowego kierunku kształcenia – fortepianmistrzostwa, który otworzy nowe możliwości dla młodych muzyków w Polsce –powiedział Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w MKiDN.

Współpraca na rzecz szkolnictwa artystycznego

Głównym celem porozumienia, wypracowanego przez resort kultury, władze samorządowe Kalisza i Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów, jest stworzenie nowego modelu kształcenia stroicieli fortepianów. W polskich szkołach muzycznych, uczelniach i instytucjach kultury przybywa wysokiej klasy instrumentów, które wymagają regularnego strojenia, konserwacji oraz profesjonalnej opieki technicznej. Nowy kierunek kształcenia – fortepianmistrzostwo – ma być odpowiedzią na te potrzeby.

Zgodnie z porozumieniem, od 1 września 2025 r. w ramach szkolnictwa artystycznego w szkołach muzycznych będą kształceni specjaliści zarówno w zakresie budowy i renowacji fortepianów, jak i strojenia oraz korekty tych instrumentów. Miasto Kalisz przekaże również Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzenie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza.

Muzyk: fortepianmistrzostwo – nowa specjalność

Dotychczas specjaliści w tej dziedzinie wywodzili się głównie ze środowiska muzycznego lub byli absolwentami jedynego w Polsce Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Teraz, dzięki inicjatywie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od roku szkolnego 2025/2026 nowa specjalność kształcenia w zawodzie „muzyk: fortepianmistrzostwo” zostanie wprowadzona w czterech wybranych szkołach muzycznych II stopnia – w Kaliszu, Bydgoszczy, Katowicach i Warszawie.

Kalisz – tradycja i przyszłość

Kalisz od dekad zajmuje szczególne miejsce na mapie polskiego rzemiosła fortepianowego. To właśnie tu w połowie XIX wieku rodzina Fibigerów założyła fabrykę fortepianów, która przez dziesięciolecia produkowała cenione w kraju i za granicą instrumenty. W latach 50. XX wieku Gustaw Arnold Fibiger, wnuk założyciela, zainicjował powstanie Technikum Budowy Fortepianów, które do dziś pozostaje jedyną tego rodzaju szkołą w Polsce. Miasto nadal pełni rolę centrum renowacji fortepianów i pianin, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}