Podpisaliśmy umowę na rozbudowę Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu FEnIKS
04.09.2024
Jedyny w Polsce ośrodek rzeźby stanie się swego rodzaju „hubem” kompetencyjnym dzięki realizacji projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej wraz z zagospodarowaniem terenu w ramach rewitalizacji społecznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku”. Inwestycja, której budżet wynosi ponad 55 mln zł, jest możliwa dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS).
W konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie projektu, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, wzięła udział Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN.
Dzięki Programowi FEnIKS powstanie nowoczesna infrastruktura kultury, umożliwiająca korzystanie z różnorodnej i innowacyjnej oferty w zmodernizowanych i wygodnych przestrzeniach, z wykorzystaniem technologii odpowiadającej współczesnym standardom – powiedziała wiceminister Marta Cienkowska. – Bardzo nam zależy, aby – poza działaniami infrastrukturalnymi – można było w ramach projektu realizować także tzw. działania miękkie. Położyliśmy tu szczególny nacisk na profesjonalizację kadr kultury, działania edukacyjne podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz współpracę z partnerami z innych państw - dodała.
Czym jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku?
Centrum to wyjątkowa instytucja w skali regionu, kraju i Europy. Instytucja mieści się w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym – dawnym majątku wybitnego polskiego malarza Józefa Brandta. Na obszarze ok. 13 ha znajduje się zabytkowy park, pałac z oficyną, oranżeria, kaplica, wozownia, stajnia i spichlerz zaadaptowane do potrzeb wystawienniczych i Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy, a także współczesne budynki warsztatowe. Całości dopełnia współczesny budynek Muzeum Rzeźby Współczesnej z przestrzenią wystawienniczą i kolekcją ponad 2300 prac najwybitniejszych twórców, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Xawerego Dunikowskiego, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kobro, Pawła Althamera, Tony’ego Cragga i in. Rzeźby prezentowane są także w parku.
Co powstanie w ramach projektu?
Nowe rozwiązania infrastrukturalne oraz wyposażenie obiektu w odpowiedni sprzęt, w tym infrastrukturę informatyczną, pozwolą Centrum otworzyć się w pewnym sensie na nowo – nie tylko znacząco poszerzyć działalność, ale także realizować działania, które nie były dotychczas możliwe.
Z badań przeprowadzonych przed rozpoczęciem projektu wynikło, że odbiorcy oczekują nowych działań kulturalno-edukacyjnych i taki charakter mają zaplanowane wydarzenia, tj. warsztaty, spotkania czy wykłady o różnorodnej tematyce i formie. Nowa oferta jest zatem bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby odbiorców Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Projekt obejmuje przeprowadzenie robót budowalnych w zakresie rozbudowy i modernizacji budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, tj.:
- dobudowę pawilonu wejściowego;
- dobudowę pawilonu o funkcji wystawienniczej dla potrzeb stałej ekspozycji rzeźby i modernizację galerii wystawienniczej;
- dobudowę nowego skrzydła z nowoczesną pracownią edukacyjną, biblioteką, archiwami, pomieszczeniami administracyjno-biurowymi;
- przywrócenie pierwotnego stanu dachu i odsłonięcie świetlików na parterze budynku;
- przystosowanie pomieszczenia po byłej stolarni na salę aktywizacji społecznej z funkcją sali konferencyjnej;
- dobudowę i adaptację zniszczonych i niefunkcjonalnych powierzchni magazynowych na nowoczesne i funkcjonalne magazyny studyjne z możliwością przechowywania zbiorów, ale również organizowania nowatorskich działań kulturalnych i edukacyjnych.
Skorzystaj z unijnego wsparcia – złóż wniosek do 30 września
W ramach programu FEnIKS sektor kultury uzyskał rekordowe wsparcie w wysokości 600 mln euro. Pula środków w pierwszym naborze dot. infrastruktury kultury i turystyki kulturowej wynosi 400 mln zł.
Uprawnieni wnioskodawcy:
- państwowe instytucje kultury,
- instytucje kultury współprowadzone przez administrację rządową,
- instytucje kultury posiadające zbiory wchodzące w zakres Narodowego Zasobu Bibliotecznego, wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz.U.2021 poz. 1308),
- publiczne szkoły artystyczne lub publiczne uczelnie artystyczne,
- podmioty zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub zarządzające obiektami posiadającymi tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Szczegóły na stronie: https://feniks.kultura.gov.pl/nabory/