Polska prezydencja w Radzie UE – przygotowania resortu kultury
28.02.2024
Program planowanych wydarzeń kulturalnych, sprawy organizacyjne oraz kwestie związane z przyszłą współpracą w związku z przygotowaniami Polski do sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I poł. 2025 r. to główne tematy rozmów sekretarz stanu w MKiDN Joanny Scheuring-Wielgus z przedstawicielami najważniejszych instytucji europejskich, Komisji Europejskiej i Sekretariatu Generalnego Rady UE. Spotkania poświęcone sprawom polskiej prezydencji odbyły się 27 lutego br. podczas wizyty wiceszefowej resortu kultury w Brukseli.
Sekretarz stanu w MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus spotkała się m.in. Pią Arenkilde Hansen – dyrektor generalną Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji młodzieży, sportu i kultury (DG EAC), której przedstawiła plany oraz stopień zaawansowania prac w resorcie kultury w związku z przygotowaniami do objęcia przewodnictwa w Radzie UE. W kompetencjach resortu pozostaje koordynacja prac Rady UE w Komitecie ds. Kultury, Grupie roboczej ds. mediów i spraw audiowizualnych oraz Grupie roboczej ds. prawa autorskiego. Wiceszefowa resortu kultury przekazała również, że prezydencja jest jednym z priorytetów kierownictwa MKiDN
Rozmowa sekretarz stanu Joanny Scheuring-Wielgus z dyrektorem generalnym Dyrekcji Generalnej ds. Transportu, Energii, Środowiska i Edukacji (DG TREE) Fabricem Dubreuilem dotyczyła kwestii organizacyjnych związanych ze sprawowaniem prezydencji. Natomiast podczas spotkania w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE z zastępcą ambasadora Arkadiuszem Plucińskim oraz polskimi pracownikami zatrudnionymi w najważniejszych instytucjach europejskich w Brukseli omówione zostały m.in. kwestie planowanej współpracy w zakresie przygotowania i sprawowania przez Polskę prezydencji.
O prezydencji w Radzie UE
Prezydencja w Radzie UE sprawują w systemie rotacyjnym kolejno wszystkie państwa członkowskie przez 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
By zapewnić kontynuację działań państw członkowskich sprawujących 6-miesięczne prezydencje, w 2009 r. traktatem lizbońskim wprowadzony został system trio prezydencji. Oznacza to współpracę trzech kolejno po sobie sprawujących prezydencję państw. Kraje te przygotowują wspólnie z Komisją Europejską 18-miesięczny program pracy stanowiący platformę współpracy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.