W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski spektakl na scenie Teatru Narodowego Islandii

05.09.2024

Teatralna adaptacja książki Wiesława Myśliwskiego „Widnokrąg”, uznawana za jedno z arcydzieł prozy polskiej XX wieku, została wystawiona na scenie Teatru Narodowego Islandii. W uroczystej prezentacji spektaklu przygotowanego przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wzięła udział Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wydarzenie zrealizowano w ramach Programu MKiDN „Kultura inspirująca”.

Polski spektakl na scenie Teatru Narodowego Islandii, fot. MKiDN

Od początku pełnienia przeze mnie funkcji ministry dostępność kultury jest dla mnie priorytetowa. Tym bardziej cieszę się, że mogliśmy dziś zwiększyć dostępność polskiej kultury i pokazać nasz spektakl  - mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego po spektaklu. – Wierzę, że tego rodzaju wydarzenia kulturalne przyczyniają się do pogłębienia zrozumienia i przyjaźni łączących nasze kraje. To doskonała możliwość to odnajdowania elementów kulturowych, które mogą łączyć i zainspirują Islandczyków do odkrywania bogactwa i oryginalności polskiej kultury. Dziękuję wszystkim twórczyniom i twórcom oraz osobom zaangażowanym w ten projekt za rozwijanie dobrej współpracy oraz prezentowanie tak bliskiej odbiorcom sztuki – dodała.

Pokaz spektaklu „Widnokrąg” w Reykjaviku był możliwy dzięki współpracy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Narodowego Islandii oraz Ambasady RP. W ramach programu „Kultura inspirująca” poza spektaklem dofinansowano towarzyszące mu działania. Wśród wydarzeń dodatkowych znalazły się m.in. warsztaty twórcze między zespołami artystycznymi obu teatrów oraz otwarte warsztaty popularyzatorskie z zakresu polskiej kultury, folku i literatury.

„Widnokrąg” – spektakl o kulturze chłopskiej i dziedzictwie polskiej wsi

Spektakl „Widnokrąg” na podstawie prozy Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i w reżyserii Michała Kotańskiego miał swoją premierę 6 stycznia 2019 r. w 140. rocznicę istnienia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na początku 2020 r. powstała jego telewizyjna realizacja. Spektakl był prezentowany m.in. na 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Gdyni. 

„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego to jedna z najpiękniejszych polskich epopei poświęconych wsi. To opowieść subiektywna i w wielu wątkach autobiograficzna, ale też skłaniająca do refleksji na temat własnego życia. Autor, wspominając losy swoich bliskich i własne, ukazuje jednocześnie szersze społeczne tło, którym jest wieś i małe miasteczko w okresie wojennym i w II połowie XX wieku. Podążając za wpisaną w powieść proustowską melancholią, twórcy przedstawienia podejmują rozważania na temat kulturowej odrębności wsi, utraconego czasu młodości i dzieciństwa jako wspomnienia chłopskiej kultury, a także znaczenia wsi w dobie globalizacji i Internetu.
 
Ministra Hanna Wróblewska przebywając w Islandii odwiedziła również Centrum Kultury i Sztuk Pięknych Hafnarfjörður, Reykjavík Art Museum, Galerię i8 oraz The Living Art Museum. 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}