W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady UE na temat Europejskiego Aktu o Wolności Mediów z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego

16.05.2023

„Widzimy ogromną wartość we współpracy krajowych regulatorów rynku audiowizualnego. Ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą pokazały, jak cenna i konieczna jest skuteczna współpraca mająca na celu obronę wspólnych wartości oraz zwalczanie dezinformacji i treści propagandowych. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć sprawne mechanizmy współpracy oparte o ekspercką wiedzę regulatorów krajowych” – powiedział wiceporemier Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu poświęconej rozporządzeniu ustanawiającemu wspólne ramy dla usług medialnych na rynku wewnętrznym – tzw. Media Freedom Act.

Posiedzenie Rady UE na temat Europejskiego Aktu o Wolności Mediów z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że wolność, niezależność i pluralizm mediów, które stanowią jedne z podstawowych wartości demokracji europejskich, wynikają z konstytucji państw członkowskich UE, a swoje rozwinięcie znajdują w regulacjach krajowych. Wskazał, że rozbieżności w zakresie przepisów krajowych poszczególnych państw członkowskich wynikają z kształtowania się ich demkracji, jednak – pomimo różnic – poszczególne krajowe systemy prawne mają u swych podstaw te same wartości związane z ochroną wolności i niezależności mediów, właściwe dla demokratycznego państwa prawa.

Polska od początku prac nad projektowanym rozporządzeniem wskazywała, że musi być ono zgodne z prawem traktatowym i szanować wyłączną kompetencję państw członkowskich w zakresie kształtowania ich polityk kulturalnych. Ważne jest, aby dalsze prace nad Media Freedom Act uwzględniały w pełni treść opinii prawnej Służb Prawnych Rady, która jednoznacznie wskazuje, że zaproponowana podstawa prawna musi mieć na celu poprawę warunków ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że rozporządzenie nie może wprowadzać żadnych regulacji, co do których istnieją jakiekolwiek zastrzeżenia w zakresie ich legalności.

Wskazać zatem należy na podnoszone przez Służby Prawne Rady wątpliwości w zakresie regulacji dotyczących mediów publicznych, które nie dość, że nie mają oparcia w proponowanej podstawie prawnej, ale także ingerują w swobodę państw do kreowania systemu mediów publicznych. Gruntownego przemyślenia wymaga także potrzeba regulowania usług innych niż audiowizualne oraz zasad kontroli koncentracji na rynku medialnym. Przed podjęciem decyzji dotyczącej ostatecznego kształtu rozporządzenia, Komisja Europejska powinna przedstawić gruntowne analizy i uzasadnienie dla proponowanych rozwiązań, których na chwilę obecną brakuje, co podkreślono również w opinii Służb Prawnych Rady – wskazał szef resortu kultury.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że bardzo ważne jest, aby regulacje odnoszące się bezpośrednio do rynku prasy zostały wyłączone z projektu rozporządzenia.

Obawiamy się, że ich przyjęcie nie doprowadzi do wzrostu pluralizmu na rynku prasy, ale może mieć skutek odwrotny. Wolna i niezależna prasa dotąd była i powinna być wyłączona spod nadzoru regulacyjnego władz medialnych, zarówno krajowych, jak i unijnych. Tylko taka prasa może rzetelnie realizować istotne w demokratycznym społeczeństwie prawo do informacji – powiedział prof. Piotr Gliński.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}