W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołaliśmy członków Komisji do opiniowania wniosków na stanowisko kustosza nowej kadencji

09.12.2024

9 grudnia br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się I posiedzenie Komisji kwalifikacyjnej do opiniowania wniosków o stwierdzenie posiadania dorobku zawodowego wymaganego na stanowisku kustosza dyplomowanego i kustosza - organu opiniodawczo-doradczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowi członkowie Komisji otrzymali powołania na trzyletnią kadencję z rąk Hanny Wróblewskiej, ministry kultury i dziedzictwa narodowego.

Powołaliśmy członków Komisji do opiniowania wniosków na stanowisko kustosza nowej kadencji, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Komisja kwalifikacyjna składa się z 5 członków, powoływanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po zasięgnięciu opinii Rady do Spraw Muzeów, spośród osób wyróżniających się wiedzą merytoryczną, osiągnięciami zawodowymi oraz dorobkiem w zakresie działalności muzealniczej.

Skład Komisji kwalifikacyjnej

Członkowie Komisji kwalifikacyjnej do opiniowania wniosków o stwierdzenie posiadania dorobku zawodowego wymaganego na stanowisku kustosza dyplomowanego i kustosza powołani na kadencję 2024-2027:

Anna Barbara Fic-Lazor - specjalistka w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki, wieloletnia członkini Rady do spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (przewodnicząca tego organu w latach 2021-2024), jak również członkini innych rad muzealnych. W 2017 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Anna Kornelia Jędrzejewska - dyrektorka Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w którym wcześniej pełniła funkcję kustosza oraz kierownika Pracowni Etnografii w Dziale Historii. Autorka różnorodnych wystaw, od 17 lat związana z instytucjami kultury. Jednym z najważniejszych jej osiągnięć jest współtworzenie Muzeum Toruńskiego Piernika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu. W 2013 r. otrzymała srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, zaś w 2023 r. odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

Emilia Markot-Borkowska - zastępczyni dyrektora Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, w którym przez wiele lat pełniła funkcję kierowniczki działu sztuki. Autorka kilkunastu publikacji naukowych i projektów graficznych, a także kuratorka licznych wystaw artystycznych. Współautorka koncepcji wystawienniczej i koordynatorka merytoryczna Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, oddziału Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Członkini Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych, Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury oraz grudziądzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. W 2019 r. otrzymała srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

dr hab. Piotr Oszczanowski - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Doprowadził do otwarcia i prezentacji kolekcji polskiej sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł oraz realizacji nowych wystaw stałych w Gmachu Głównym. Zainicjował także liczne projekty badawcze i wydawnicze, jak również doprowadził do pozyskania cennych zabytków do zbiorów muzealnych. Dzięki jego staraniom do Muzeum Narodowego we Wrocławiu wróciły liczne dzieła sztuki. Za jego kadencji Muzeum otrzymało nagrody i wyróżnienia w konkursach „Sybilla” i „Muzeum Widzialne”. W 2009 r. został odznaczony Brązowym, zaś w 2015 r. - Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wit Karol Wojtowicz – w latach 1990-2023 pełnił funkcję dyrektora Muzeum - Zamek w Łańcucie, z którym jest związany od 1980 r. Dzięki jego zaangażowaniu w 2005 r. zespół zamkowo-parkowy Muzeum – Zamku w Łańcucie został wpisany na listę Pomników Historii. Wieloletni członek Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008 r.), a także Srebrnym (2010 r.) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019 r.).

Przewodniczącą Komisji w drodze głosowania została wybrana Anna Fic-Lazor. 

Na pierwszym posiedzeniu Komisja kwalifikacyjna uchwaliła regulamin, określający sposób podejmowania uchwał i zasady przebiegu posiedzeń. W posiedzeniu uczestniczył prof. dr hab. Andrzej Rottermund - przewodniczący Komisji w latach 2021-2024.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}