W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołaliśmy dyrektora Instytutu Pileckiego

04.11.2024

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada br. Dotychczasowy p.o. dyrektora Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski obejmie funkcję zastępcy dyrektora tej instytucji.

Powołaliśmy dyrektora Instytutu Pileckiego, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Jednym z priorytetów dyrektora Instytutu Pileckiego będzie audyt dotychczasowej działalności instytucji oraz uczestnictwo w międzynarodowym dialogu naukowym dotyczącym historii XX wieku. Obszarem działań Instytutu pozostanie pogłębianie i popularyzowanie wiedzy o totalitaryzmach i autorytaryzmach XX wieku.

prof. Krzysztof Ruchniewicz

Historyk XX wieku, zawodowo związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Zajmuje się dziejami Europy, Niemiec i stosunków polsko-niemieckich w XX wieku. Do obszarów jego zainteresowań należą m.in: zagadnienie oporu i opozycji w czasie II wojny światowej i w pierwszym dziesięcioleciu powojennym, międzynarodowe badania podręcznikowe, jak również public history i visual history. Zasiada w wielu gremiach naukowych w Polsce i zagranicą.

Przez 20 lat kierował Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, placówką naukowo-dydaktyczną współtworzoną przez Uniwersytet Wrocławski i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Od połowy czerwca 2024 r. pełni funkcję pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}