W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaj twórczość Tadeusza Kuntze – jednego z najwybitniejszych XVIII-wiecznych artystów

29.11.2024

Ekspozycja „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” jest ostatnią w tym roku wystawą czasową Zamku Królewskiego na Wawelu i jednocześnie pierwszą tak szeroką prezentacją dorobku niezwykłego twórcy, który z pasją dokumentował życie mieszkańców Rzymu. Wystawa będzie dostępna do 2 marca 2025 roku. W wernisażu uczestniczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wernisaż wystawy „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)”, fot. Łukasz Gągulski/PAP

Odkryj świat barokowego przepychu

Wystawa „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)”, poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych twórców działających w XVIII wieku na terenie Rzeczypospolitej, jest efektem pracy kuratorek Natalii Koziary-Ochęduszko i Katarzyny Chrzanowskiej. To szczególne wydarzenie stanowi trzecią - po sukcesie wystaw Andrzeja Radwańskiego i Jacoba Mertensa – odsłonę cyklu studyjnych ekspozycji, który przybliża mniej znane, choć niezwykle cenne wątki sztuki Rzeczypospolitej.

Zwiedzając wystawę możemy zanurzyć się w świat pełen barokowego przepychu, subtelnej gry światła i cienia oraz szczegółowości, która ożywia zarówno sceny mitologiczne, jak i religijne. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się zarówno prace malarskie artysty, jak i rysunki oraz gwasze. Te niewielkie, ale niezwykle wyraziste prace ukazują codzienne życie rzymskiej arystokracji, duchowieństwa, ale też prostych ludzi i rolników z Gór Albańskich. Ponadto prezentowane prace pozwalają poznać techniki oraz praktyki malarskie artystów, którzy swoją edukację odbywali w Wiecznym Mieście.

Tadeusz Kuntze – mistrz XVIII-wiecznej sztuki

Malarz, urodzony w 1727 roku w Zielonej Górze, od samego początku budził podziw swoim talentem. Jego los odmieniła przychylność jednego z największych mecenasów sztuki tamtych czasów biskupa Andrzeja Stanisława Kostki Załuskiego, który umożliwił artyście wyjazd do Rzymu. W Wiecznym Mieście Kuntze rozwijał swoje umiejętności w Akademii Francuskiej pod okiem cenionego wówczas malarza Ludovica Mazzantiego. To właśnie tam, w Scuola del Nudo na Kapitolu, przyszły mistrz doskonalił technikę, która uczyniła go jednym z najbardziej wszechstronnych twórców swoich czasów. Przyjmuje się, że artysta powrócił do Krakowa około roku 1757, by dwa lata później, po śmierci dobroczyńcy, już na stałe opuścić Rzeczpospolitą. Imponujące dzieła Kuntzego znajdują się m.in. w Luwrze, a także zdobią rzymskie kościoły San Stanislao dei Polacchi, Santa Lucia della Tinta, wnętrza Palazzo Bonaparte czy Villi Borghese oraz liczne kościoły w prowincji Lacjum. Stanowią one dowód wszechstronności artysty, który z taką samą wprawą wykonywał obrazy sztalugowe, malowidła monumentalne oraz niewielkie elementy dekoracyjne.

Dowiedz się więcej: https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/oko-malarza-tadeusz-kuntze

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}