Poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2020
14.09.2021
„Przeszłość jest dzisiaj” – powiedział kiedyś Cyprian Kamil Norwid. Ale żeby to dziś było lepsze, spełniło nasze oczekiwania, potrafiło sprostać wyzwaniom współczesności, to przeszłość wciąż musi być przypominana, musi być żywa, a także musi być instytucjonalizowana. Dlatego jest naszą wspólną dumą moment, kiedy mówimy o instytucjach, które instytucjonalizują przeszłość w sposób mądry, sensowny, potrzebny i oczekiwany” - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas gali wręczenia nagród w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Zwycięskie projekty 14. edycji to: wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, obchody Roku Jana Kowalewskiego oraz uruchomienie edukacyjnego portalu Polska Biblioteka.
Wydarzenie Historyczne Roku to 14 lat akcji, która promuje historię przez połączenie wiedzy eksperckiej z wiedzą czy też świadomością publiczną, społeczną, bo swoje głosy w tym plebiscycie oddają też internauci – poinformował minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wicepremier podkreślił wagę przeszłości, ale i teraźniejszości.
Aby to „dziś” było lepsze, obecnie budujemy, współprowadzimy czy też zmieniamy oblicza ponad 200 instytucji muzealnych w Polsce na czele z budową gmachu siedziby domu dla Muzeum Historii Polski. To największa inwestycja instytucjonalna, którą obecnie realizujemy. Może za rok, a już na pewno za dwa, Wydarzenie Historyczne Roku będzie mogło zmienić swoją siedzibę. Akcja, która jest instytucją, odbędzie się wreszcie w domu Muzeum Historii Polski, które powstaje na warszawskiej Cytadeli – zakończył prof. Gliński.
Zwycięzcy Plebiscytu
W kategorii WYSTAWA pierwsze miejsce zajęły „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej zrealizowało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja ulokowana w pięciu zabytkowych drewnianych domach opowiada historię wielokulturowej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na tle zdarzeń historycznych i społecznych XIX i XX wieku. Obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i zakładów rzemieślniczych, w każdym z domów znajdują się pokoje kontekstu, które osadzają mikrohistorię i jej bohaterów w realiach epoki.
Zwycięski projekt w kategorii WYDARZENIE to Obchody Roku Jana Kowalewskiego zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Ustanowienie przez Senat RP Roku Jana Kowalewskiego stało się impulsem do zrealizowania w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa ciągu wydarzeń okolicznościowych. Powstały filmy edukacyjne, słuchowisko „Zagadka Jana K.”, wystawa „Szyfry wojny. Jan Kowalewski – nieznany bohater 1920 roku”, otwarto Pokój Zagadek. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie muralu poświęconego człowiekowi, który wsławił się złamaniem sowieckich szyfrów.
W kategorii EDUKACJA miano zwycięskiego projektu otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Serwis udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki oraz materiały ikonograficzne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na portalu www.polskabibliotekamuzyczna.pl zamieszczonych jest blisko 10 tys. obiektów cyfrowych.
W 14. edycji konkursu WHR Muzeum Historii Polski zdecydowało się przyznać własną NAGRODĘ SPECJALNĄ projektowi realizowanemu w mniejszej skali niż przedsięwzięcia zwykle nagradzane w wymienionych wyżej trzech kategoriach. Projekt „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek” został zgłoszony w kategorii EDUKACJA przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Dzięki animacjom oglądający mogą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w Sosnowcu życie ponad sto lat temu. Zadbano także o szeroką dostępność filmów − przygotowane materiały są przetłumaczone na polski język migowy (PJM), mają napisy oraz audiodeskrypcję. Animacje pokazują dzieje trzech zabytków: fabryki Schoenów, Zamku Sieleckiego, Teatru Zagłębia, oraz głównej ulicy miasta – 3 Maja.
O Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku
Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Konkurs angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia.
W tym roku zostało zgłoszonych ok. 200 projektów, z kraju i zagranicy; duża część z nich realizowana była w formie online. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie. Oprócz zwycięskich projektów, do II etapu zakwalifikowane zostały również następujące przedsięwzięcia:
Kategoria WYDARZENIE
- Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)
- „Lista Ładosia” (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
- Obchody 100-lecia II Powstania Śląskiego (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach)
- Otwarcie wystaw stałych w zmodernizowanych wnętrzach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej)
Kategoria WYSTAWA
- Otwarcie ekspozycji głównej Mt 5,14 (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
- Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867−1935” (Muzeum Józefa Piłsudskiego
w Sulejówku) - Wystawa stała „Skrzydła i ludzie XX wieku” (Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)
- „Zawołani po imieniu” (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego)
Kategoria EDUKACJA
- Bitwa Warszawska 1920 – internetowy serwis specjalny Polskiego Radia (Polskie Radio, Biuro Programu „Niepodległa”)
- JP2 online – największa baza wiedzy o Janie Pawle II (Centrum Myśli Jana Pawła II)
- „Hetman” – wystawa i film (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
- „The Crown – Korona Rzeczpospolitej” – gra przeglądarkowa typu MMORPG (Fundacja Książąt Lubomirskich)
Filmowa prezentacja laureatów dostępne jest na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.