W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera filmu „Walcząca” na dziedzińcu MKiDN

01.08.2022

„Znak Polski Walczącej ma szczególne znaczenie – w czasie okupacji niemieckiej łączył i był rozpoznawany przez wszystkich. Wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach. Ma także drugi ważny wymiar – mówi o najważniejszych wartościach, o walce. O tym, że by mogła trwać Polska, by mogły trwać wspólnoty narodowe, ich członkowie muszą dążyć do osiągnięcia celów najwyższej próby. Ten znak nie relatywizował wartości. On wskazywał to, co jest najważniejsze” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas premiery filmu pt. „Walcząca”.

Premiera filmu „Walcząca” na dziedzińcu MKiDN, fot. Danuta Matloch

Wicepremier, odnosząc się do przesłania jakie niesie ze sobą znak Polski Walczącej, przypomniał, że powstańcza „Kotwica” była znakiem łączącym, wskazującym drogę do wolności.

Droga do wolności jest bardzo trudna. Wymaga walki, poświęcenia – nawet za cenę własnego życia. To są najważniejsze wartości opowiedziane pewnym skrótem graficznym. Rozpoznawał go każdy Polak, a drżał przed nim każdy Niemiec. Nie można zapominać, że niepodległość, wolność, demokracja, ten wspaniały czas, jakim cieszy się dziś wolna Polska, nie jest za darmo – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyraził nadzieję, że film „Walcząca” pogłębi wiedzę nie tylko o Powstaniu Warszawskim, ale także o wartościach, jakie niesie ze sobą znak Polski Walczącej.

Odzyskanie niepodległości ojczyzny było wówczas nadrzędnym celem, a tego typu cel wymaga ofiar najwyższej próby. Widzimy to dziś w kontekście wojny na Ukrainie. Po latach narody przypominają sobie, że ich los zależy od gotowości do walki, od gotowości do poświęcenia własnego życia – podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury zaznaczył, że także dla młodych ludzi ten symbol niesie ważne wartości i pozwala na określenie swojego miejsca we współczesnym świecie.

Chcemy, aby w hierarchii wartości Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, te najważniejsze wartości, od których zależy przyszłość młodych ludzi, miały pierwszorzędne znaczenie. Warto się identyfikować z czymś, co niesie za sobą prawdziwe wartości, a takim znakiem jest symbol Polski Walczącej.

„Walcząca” – fabularyzowany dokument o znaku definiującym polskość

W Narodowym Dniu Pamięci Powstania Warszawskiego na dziedzińcu MKiDN odbyła się premiera filmu pt. „Walcząca” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Obraz, który upamiętnia wydarzenia sprzed 78 lat, jest hołdem złożonym Powstańcom, a także uhonorowaniem ich poświecenia oraz heroicznej walki o wolność.

„Walcząca” to fabularyzowany dokument opowiadający o znaku Polski Walczącej – o genezie jego powstania, ludziach, którzy się do tego przyczynili oraz o jego historycznym znaczeniu, które sprawiło, że symbol ten do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem definiującym polskość.

Film przenosi widza do Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, gdzie panuje niewyobrażalny terror. Nachalna propaganda triumfu nazistów wywołuje reakcję polskiego podziemia. W odpowiedzi na wszechobecne ekspozycje niemieckich znaków zwycięstwa, Biuro Propagandy i Informacji ZWZ-AK ogłasza konkurs na zaprojektowanie znaku – symbolu polskiego oporu i walki z okupantem. Konkurs, przeprowadzony wiosną 1942 roku przy zachowaniu wszelkich zasad konspiracji, wygrywa projekt związanej z harcerskim ruchem oporu Anny Smoleńskiej. To właśnie stworzony przez nią znak Polski Walczącej staje się symbolem trwałości narodowego oporu przeciw nazizmowi.

Autorami scenariusza filmu „Walcząca” są Andrzej Gładkowski i Krzysztof Łukaszewicz. Zdjęcia zrealizował Michał Góral, scenografię – Ewa Skoczkowska, zaś kierownictwo produkcji objęła Anna Wojdat.

Obraz, którego producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, został sfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska historia na ekranach

Od 2016 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji mu podległych (Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmu, Narodowego Centrum Kultury oraz Biura Programu „Niepodległa”), a także dzięki znaczącemu zaangażowaniu TVP, powstało ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych o polskiej historii, a prawie 140 kolejnych jest na etapie realizacji lub w fazie przygotowań.

Wśród filmów zrealizowanych przy wsparciu resortu kultury w ostatnim czasie znalazły się takie produkcje jak: „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusz Syka (opowieść o losach kardynała Stefana Wyszyńskiego), „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Marzec ’68” w reżyserii Krzysztofa Langa (dramat o miłości w czasach społecznej rewolty 1968 r.) czy „Orlęta. Grodno ’39” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.).

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}